header-l header-r
 

PLU's First Team All-Americans

1940
Marv Tommervik (Football)

1941
Marv Harshman (Football)
Marv Tommervik (Football)

1947
Don D'Andrea (Football)

1952
Ron Billings (Football)

1955
Gerald Kluth (Football)

1957
John Fromm (Track)

1958
John Fromm (Track)

1959
Chuck Curtis (Basketball)
John Fromm (Track)

1962
Hans Albertsson (Track)

1964
Les Rucker (Football)
Verner Lagesson (Track)

1965
Marv Peterson (Football)
Leif Johnson (Track)

1966
Curt Gammell (Basketball)
Randy Senn (Swimming)

1972
Terry Ludwig (Swimming)
Mike Osborne (Swimming)

1973
Gary Hafer (Swimming)
Bob Loverin (Swimming)
Terry Ludwig (Swimming)
Glenn Preston (Swimming)
Scott Wakefield (Swimming)
Randy Shipley (Track)
Mark Smith (Track)

1974
Blake Bostrom (Golf)
Gary Hafer (Swimming)
Bob Loverin (Swimming)
Chris Pankey (Swimming)
Glenn Preston (Swimming)
Steve Randle (Swimming)
Gary Shellgren (Swimming)
Scott Wakefield (Swimming)
Mark Salzman (Track)
Mark Smith (Track)

1975
Larry Green (Football)
Ron Barnard (Swimming)
Bob Loverin (Swimming)
Chris Pankey (Swimming)
Glenn Preston (Swimming)
Chuck Robinson (Swimming)
Gary Shellgren (Swimming)
Dave Smith (Swimming)
Scott Wakefield (Swimming)
Mark Smith (Track)

1976
Al Bessette (Football)
Ron Barnard (Swimming)
Chris Pankey (Swimming)
Glenn Preston (Swimming)
Gary Shellgren (Swimming)
Bruce Wakefield (Swimming)

1977
Steve Irion (Football)
Ron Barnard (Swimming)
Karen Beggs (Swimming)
Tami Bennett (Swimming)
Kyle Geiger (Swimming)
Tom Hendricks (Swimming)
Wendy Hunt (Swimming)
Celia McCormack (Swimming)
Jane Miller (Swimming)
Bill Parnell (Swimming)
Craig Sheffer (Swimming)
Bruce Templin (Swimming)
Barb Varseveld (Swimming)
Bruce Wakefield (Swimming)
Dave Trageser (Tennis)

1978
John Zamberlin (Football)
Ron Barnard (Swimming)
Tami Bennett (Swimming)
Wendy Hunt (Swimming)
Jane Miller (Swimming)
Heidi Olson (Swimming)
Bruce Templin (Swimming)
Bruce Wakefield (Swimming)
Mike Hoeger (Tennis)
Dave Trageser (Tennis)

1979
Tami Bennett (Swimming)
Bruce Wakefield (Swimming)
Mike Hoeger (Tennis)
Dave Trageser (Tennis)

1980
Scotty Kessler (Football)
Scott Westering (Football)
Phil Schot (Track)

1981
Dianne Johnson (Cross Country)
Kristy Purdy (C. Country, Track)
Julie St. John (Cross Country)
Scott McKay (Football)
Dave Reep (Football)
Greg Rohr (Football)
Elizabeth Green (Swimming)
Mark Olson (Swimming)
Phil Schot (Track)
Paul Giovanni (Wrestling)

1982
Kristy Purdy (C. Country, Track)
Dianne Johnson (Skiing, Track)
Scott Chase (Swimming)
Tim Daheim (Swimming)
Elizabeth Green (Swimming)
Barbara Hefte (Swimming)
Mark Agostini (Wrestling)

1983
Kristy Purdy (Cross Country)
Dana Stamper (Cross Country)
Todd Davis (Football)
Jeff Rohr (Football)
Kristi Bosch (Swimming)
Kerri Butcher (Swimming)
Tim Daheim (Swimming)
Elizabeth Green (Swimming)
Barbara Hefte (Swimming)
Kirsten Olson (Swimming)
Kristy Soderman (Swimming)
Phil Schot (Track)

1984

Melanie Venekamp (C. Country)
Bruce Larson (Football)
Kerri Butcher (Swimming)
Scott Chase (Swimming)
Jon Christensen (Swimming)
Tim Daheim (Swimming)
Elizabeth Green (Swimming)
Barbara Hefte (Swimming)
Mary Meyer (Swimming)
Kirsten Olson (Swimming)
John Shoup (Swimming)
Kristy Soderman (Swimming)
Corrine Calvo (Track)
Mike Heelan (Track)
Paul Menter (Track)
Holly Wilson (Track)

1985
Valerie Hilden (C. Country, Track)
Kathy Nichols (Cross Country)
Dana Stamper (Cross Country)
Jeff Elston (Football)
Mark Foege (Football)
Tim Shannon (Football)
Sonya Brandt (Soccer)
Kerri Butcher (Swimming)
Scott Chase (Swimming)
Barbara Hefte (Swimming)
Maurna Jamieson (Swimming)
Denise Latimer (Swimming)
Kirsten Olson (Swimming)
Karen Bell (Track)
Sherry Clark (Track)
Russ Cole (Track)
Shannon Ryan (Track)
Denise Stoaks (Track)
Melanie Venekamp (Track)
Carol Wester (Track)
Becky Wilkins (Track)
Jeff Lipp (Wrestling)
Chris Wolfe (Wrestling)

1986
Valerie Hilden (C. Country, Track)
Kathy Nichols (C. Country, Track)
Melanie Venekamp (C. Country)
Steve Welch (Football)
Sonya Brandt (Soccer)
Eric Anderson (Swimming)
Kerri Butcher (Swimming)
Jon Christensen (Swimming)
Maurna Jamieson (Swimming)
Rosemary Johnson (Swimming)
Denise Latimer (Swimming)
Amy Lindlief (Swimming)
Mary Meyer (Swimming)
Kirsten Olson (Swimming)
Jay Paulson (Swimming)
Carol Quarterman (Swimming)
John Shoup (Swimming)
Karen Bell (Track)
Denise Bruce (Track)
Craig Stelling (Track)
Carol Wester (Track)
Chris Wolfe (Wrestling)

1987
Valerie Hilden (C. Country, Track)
Keith Krassin (Football)
Sonya Brandt (Soccer)
Maurna Jamieson (Swimming)
Tareena Joubert (Swimming)
Kersten Larson (Swimming)
Mary Meyer (Swimming)
Cathy Miller (Swimming)
Carol Quarterman (Swimming)
Kathy Thompson (Swimming)
Carolyn Carlson (Tennis)
Denise Bruce (Track)
Kathy Nichols (Track)
Craig Stelling (Track)
Melanie Venekamp (Track)
Adrian Rodriguez (Wrestling)

1988
Kelly Edgerton (Cross Country)
Valerie Hilden (C. Country, Track)
Gwen Hundley (Cross Country)
Joanne Maris (Cross Country)
David Mays (Cross Country)
Jon Kral (Football)
Sonya Brandt (Soccer)
Karen Stout (Softball)
Jenny Hustad (Swimming)
Tareena Joubert (Swimming)
Kersten Larson (Swimming)
Amy Lindlief (Swimming)
Cathy Miller (Swimming)
Carol Quarterman (Swimming)
Kathy Thompson (Swimming)
Ben Keith (Track)
Minta Misley (Track)
Tandy Olive (Track)
Bob Freund (Wrestling)

1989
John Gradwohl (Football)
Wendy Johnson (Soccer)
Holly Alonzo (Softball)
Chrissy Alton (Softball)
Karen Hanson (Swimming)
Tareena Joubert (Swimming)
Kersten Larson (Swimming)
Marc LeMaster (Swimming)
Carol Quarterman (Swimming)
Kathy Thompson (Swimming)
James Bennett (Track)
Julie Clifton (Track)
Kelly Edgerton (Track)
Julie Hougen (Track)
Shelly Huff (Track)
Joanne Maris (Track)
David Mays (Track)
Anna Ovalle (Track)
Gail Stenzel (Track)
Diana Tavener (Track)
Brent Wheeler (Track)
Sharon Wilson (Track)

1990
Kelly Edgerton (Cross Country)
Heather Lucas (C.Country, Track)
Deirdre Murnane (Cross Country)
Wendy Johnson (Soccer)
Vidar Plaszko (Soccer)
Shari Rider (Soccer)
Brenda Dobbelaar (Softball)
Jeanine Gardner (Softball)
James Elwyn (Swimming)
Karen Hanson (Swimming)
Jenny Hustad (Swimming)
Tareena Joubert (Swimming)
Kristi Kurle (Swimming)
Marc LeMaster (Swimming)
Kari Olson (Swimming)
Kathy Thompson (Swimming)
Tasha Werkhoven (Swimming)
Alan Herr (Track)
Julie Hougen (Track)
Kennedy Lewis (Track)
Minta Misley (Track)
Casi Montoya (Track)
Anna Ovalle (Track)
Sharon Wilson (Track)
John Godinho (Wrestling)

1991

Patty Ley (Cross Country)
Casi Montoya (Cross Country)
Wendy Johnson (Soccer)
Shari Rider (Soccer)
Leta Baysinger (Softball)
Brenda Dobbelaar (Softball)
Sue Boonstra (Swimming)
Mary Carr (Swimming)
Karen Hanson (Swimming)
Gary Haslerud (Swimming)
Jenny Hustad (Swimming)
Marc LeMaster (Swimming)
Gretchen Mulhauser (Swimming)
Kari Olson (Swimming)
Robyn Prueitt (Swimming)
Shawn Sumner (Swimming)
Jennifer Trimble (Swimming)
Kelly Edgerton (Track)
Tracy Fox (Track)
Alan Herr (Track)
Erin Lee (Track)
Heather Lucas (Track)
Minta Misley (Track)

1992

Casi Montoya (Cross Country)
Cheryl Kragness (Soccer)
Keri Allen (Softball)
Leta Baysinger (Softball)
Sue Boonstra (Swimming)
Mary Carr (Swimming)
Bethany Graham (Swimming)
Karen Hanson (Swimming)
Kari Olson (Swimming)
Robyn Prueitt (Swimming)
Nancy Bronson (Track)
Wendy Cordeiro (Track)
Stephanie Hutchins (Track)
Patty Ley (Track)
Aaron Linerud (Track)

1993

Ted Riddall (Football)
Marc Weekly (Football)
Becky Hoddevik (Softball)
Andrea Farquhar (Softball)
Maya Bennett (Swimming)
Mary Carr (Swimming)
Kristin Gordon (Swimming)
Bethany Graham (Swimming)
Kari Olson (Swimming)
Robyn Prueitt (Swimming)
Joan Anunson (Track)
Dan Colleran (Track)
Wendy Cordeiro (Track)
Jennifer Frazier (Track)
Stephanie Hutchins (Track)
Kristi Keene (Track)
Aaron Linerud (Track)
Sandy Metzger (Track)
Amy Saathoff (Track)
D.J. Seydel (Track)
Jason Thiel (Track)
Brian Peterson (Wrestling)

1994

Lars Rasmussen (Soccer)
Jenny Swanson (Softball)
Sue Boonstra (Swimming)
Mary Carr (Swimming)
Brenna Johnson (Swimming)
Robyn Prueitt (Swimming)
Dionne Reed (Swimming)
Masako Watanabe (Swimming)
Amy Cameron (Track)
Dan Colleran (Track)
Wendy Cordeiro (Track)
Trent Erickson (Track)
Tracy Fox (Track)
Angie Grimes (Track)
Jennifer Lukenbill (Track)
Sandy Metzger (Track)
Nolan Toso (Track)
Nate Button (Wrestling)
Brian Peterson (Wrestling)

 

1995
Andrea Farquhar (Softball)
Aurora Bray (Swimming)
Bethany Graham (Swimming)
Dionne Reed (Swimming)
Deana Setzke (Swimming)
Masako Watanabe (Swimming)
Karen Andrade (Track)
Wendy Cordeiro (Track)
Steve Dudley (Track)
Jason Glover (Track)
Angie Grimes (Track)
Kristi Keene (Track)
Jennifer Lukenbill (Track)
Sandy Metzger (Track)
Jon Roberts (Track)
Amy Saathoff (Track)
Rebecca Snowdon (Track)
Nolan Toso (Track)
Brian Van Valey (Track)
Quoc Nguyen (Wrestling)

1995-96
Tanya Robinson (C.Country, Track)
Gavin Stanley (Football)
Janelle Gunter (Softball)
Kari Bland (Swimming)
Aurora Bray (Swimming)
Mike Elwin (Swimming)
Liz Laney (Swimming)
Fumi Moriyama (Swimming)
Heather Munden (Swimming)
Matt Sellman (Swimming)
Heidi Settje (Swimming)
Deana Setzke (Swimming)
Mike Simmons (Swimming)
Stacey Snowden (Swimming)
David Viau (Swimming)
Masako Watanabe (Swimming)
Marc Elliott (Track)
Jill Green (Track)
Corie Krueger (Track)
Jenni Krueger (Track)
Karl Lerum (Track)
Sandy Metzger (Track)
Kristie Preiskorn (Track)
Brent Roeger (Track)
Turi Widsteen (Track)
Andrew Wilson (Track)
Tuan Nguyen (Wrestling)

1996-97

Chris Engel (Cross Country)
Brent Roeger (Cross Country)
Marée George (C. Country, Track)
Tanya Robinson
(Cross Country, Track)
Brian Walker (Football)
Tuan Nguyen (Wrestling)
Aurora Bray (Swimming)
Masako Watanabe (Swimming)
Sheree Deskin (Softball)
Christine Axley (Track)
Sarah Axley (Track)
Corie Krueger (Track)
Jenni Krueger (Track)
Corinne Lay (Track)
Jennifer Romig (Track)
Valerie Wawrzycki (Track)
Dan Casmier (Track)
Luke Jacobson (Track)
Karl Lerum (Track)
Neil Owen (Track)
Brian Van Valey (Track)
Andrew Wilson (Track)

1997-98

John Aiken (Wrestling)
J.J. Hanson (Wrestling)
Aurora Bray (Swimming)
Mike Simmons (Swimming)
Christine Axley (Track)
Sarah Axley (Track)
Dan Casmier (Track)
Shipley Ennis (Track)
Amy Friedrich (Track)
Marée George (Track)
Judd Hunter (Track)
Luke Jacobson (Track)
Jenni Krueger (Track)
Corinne Lay (Track)
Karl Lerum (Track)
Kirsten Liane (Track)
Davy Logue (Track)
Neil Owen (Track)
Ryan Pauling (Track)

1998-99
(First year NCAA Division III)

Marée George (Cross Country)
Ryan Pauling (C. Country, Track)
Ryan Dirks (Indoor Track)
Christine Axley (Track)
Sarah Axley (Track)
Seth Berghoff (Track)
Shipley Ennis (Track)
Judd Hunter (Track)
Luke Jacobson (Track)
Corinne Lay (Track)
Davy Logue (Track)
Kristi Osborne (Track)

1999-2000
Marée George (C. Country, Track)
Shannon Fritzke (Softball)
Clayton Harris (Tennis)
Ryan Dirks (Indoor & Outdoor Track)
Shipley Ennis (Track)

2000-01

Lia Ossiander (Cross Country)
Chad Johnson (Football)
Ryan Dirks (Indoor & Outdoor Track)
Carrie Larsen (Track)
Leah Proctor (Track)
Ryan Reed (Track)
Leslie Seelye (Track)

2001-02

Ryan Reed (Cross Country, Track)
Shannon Fritzke (Softball)
Melissa Korb (Softball)
Chris Bertholf (Track)
Mike Houston (Track)
John Wolfork (Track)
Rochelle Weems (Track)

2002-03

Kyle Brown (Football)
Jewel Koury (Softball)

2003-04

Casey Carlson (Football)
Jewel Koury (Softball)
Carrie Larsen (Track)

2004-05

Megan Wochnick (Indoor Track)
Dan Haakenson (Track)
Ricky Butenko (Tennis)
Matt Larimore (Tennis)

2006-07
David Miller (Tennis)
Justin Larimore (Tennis) 

2007-08
Beth Hanna (Volleyball)
Faven Araya (Track)

2008-09
Taylor Hacker (Track)

2009-10
Joel Trudel (Tennis)
Justin Peterson (Tennis)

2012
Kaaren Hatlen (Softball)