Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Women's Soccer
08/21
4:00 PM
University of Fraser Valley
Women's Soccer
09/01
3:00 PM
at Hardin-Simmons
Men's Soccer
09/01
7:30 PM
at Claremont MS
Women's Volleyball
09/02
1:00 PM
vs. Carthage
@ Puget Sound
Women's Volleyball
09/02
5:00 PM
vs. Vassar
@ Puget Sound
Women's Volleyball
09/03
11:00 AM
vs. Southwestern (Tex.)
@ Puget Sound
Women's Soccer
09/03
3:00 PM
at Mary Hardin-Baylor
Women's Volleyball
09/03
3:00 PM
vs. Wis.-Whitewater
@ Puget Sound
Men's Soccer
09/03
11:00 PM
at Pomona-Pitzer
Men's Soccer
09/05
11:00 AM
Occidental
Women's Volleyball
09/09
11:00 AM
vs. Mary Hardin-Baylor
@ Texas
Women's Volleyball
09/09
3:00 PM
vs. Whittier
@ Texas
Women's Soccer
09/09
6:00 PM
Concordia-Moorhead
Women's Volleyball
09/10
8:30 AM
vs. Southwestern (Tex.)
@ San Antonio, Texas
Women's Volleyball
09/10
11:00 AM
at Trinity (Tex.)
Men's Soccer
09/10
1:00 PM
Dallas
Football
09/10
1:00 PM
Cal Lutheran
Women's Soccer
09/11
11:00 AM
Whittier
Men's Soccer
09/11
12:30 PM
at Colorado College
Men's Soccer
09/13
4:00 PM
Northwest Christian
Women's Volleyball
09/16
7:00 PM
Willamette
Women's Soccer
09/17
12:00 PM
Whitworth
Men's Soccer
09/17
1:30 PM
at George Fox
Football
09/17
4:00 PM
at Trinity (Tex.)
Women's Volleyball
09/17
5:00 PM
Lewis & Clark
Women's Soccer
09/18
12:00 PM
Whitman
Men's Soccer
09/18
2:30 PM
at Pacific
Women's Volleyball
09/21
7:00 PM
Puget Sound
Men's Tennis
09/22
TBA
vs. ITA Men's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Men's Tennis
09/23
TBA
vs. ITA Men's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Men's Tennis
09/24
TBA
vs. ITA Men's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Soccer
09/24
12:00 PM
at Linfield
Men's Soccer
09/24
2:30 PM
Whitman
Women's Volleyball
09/24
5:00 PM
at George Fox
Men's Tennis
09/25
TBA
vs. ITA Men's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Soccer
09/25
12:00 PM
at Lewis & Clark
Men's Soccer
09/25
2:30 PM
Whitworth
Women's Tennis
09/29
TBA
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Tennis
09/30
TBA
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Volleyball
09/30
7:00 PM
at Whitman
Women's Tennis
10/01
TBA
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Soccer
10/01
12:00 PM
at Pacific
Football
10/01
1:30 PM
Pacific
Men's Soccer
10/01
2:30 PM
at Linfield
Women's Volleyball
10/01
5:00 PM
at Whitworth
Women's Tennis
10/02
TBA
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, WA
Women's Soccer
10/02
12:00 PM
at Willamette
Men's Soccer
10/02
2:30 PM
at Willamette
Women's Soccer
10/05
4:00 PM
at Puget Sound
Women's Volleyball
10/07
7:00 PM
Linfield
Women's Tennis
10/08
TBA
at Seattle
Women's Soccer
10/08
12:00 PM
George Fox
Football
10/08
1:00 PM
at Willamette
Men's Soccer
10/08
2:30 PM
Puget Sound
Women's Volleyball
10/08
5:00 PM
Pacific
Women's Volleyball
10/14
7:00 PM
at Willamette
Women's Soccer
10/15
12:00 PM
at Whitworth
Football
10/15
1:00 PM
Whitworth
Men's Soccer
10/15
2:30 PM
Willamette
Women's Volleyball
10/15
5:00 PM
at Lewis & Clark
Women's Soccer
10/16
12:00 PM
at Whitman
Men's Soccer
10/16
2:30 PM
Linfield
Women's Volleyball
10/19
7:00 PM
at Puget Sound
Women's Soccer
10/22
12:00 PM
Linfield
Football
10/22
1:00 PM
at George Fox
Men's Soccer
10/22
2:30 PM
at Whitworth
Women's Volleyball
10/22
5:00 PM
George Fox
Women's Soccer
10/23
12:00 PM
Lewis & Clark
Men's Soccer
10/23
2:30 PM
at Whitman
Women's Volleyball
10/28
7:00 PM
Whitman
Women's Soccer
10/29
12:00 PM
Pacific
Football
10/29
1:00 PM
Puget Sound
Men's Soccer
10/29
2:30 PM
Pacific
Women's Volleyball
10/29
5:00 PM
Whitworth
Women's Soccer
10/30
12:00 PM
Willamette
Men's Soccer
10/30
2:30 PM
George Fox
Women's Soccer
11/02
4:00 PM
Puget Sound
Women's Volleyball
11/04
7:00 PM
at Linfield
Women's Basketball
11/04
7:00 PM
at Central Wash.
Women's Soccer
11/05
12:00 PM
at George Fox
Football
11/05
1:00 PM
Lewis & Clark
Men's Soccer
11/05
2:30 PM
at Puget Sound
Women's Volleyball
11/05
5:00 PM
at Pacific
Men's Basketball
11/12
TBA
at Seattle
Football
11/12
1:00 PM
at Linfield
Men's Basketball
11/16
7:00 PM
at Multnomah University
Men's Basketball
11/18
TBA
at UPS Tournament
Women's Basketball
11/18
2:00 PM
at UPS Tournament
Men's Basketball
11/19
TBA
at UPS Tournament
Women's Basketball
11/19
2:00 PM
at UPS Tournament
Men's Basketball
11/22
7:30 PM
Northwest University
Women's Basketball
11/23
4:00 PM
at Evergreen
Men's Basketball
11/25
8:00 PM
Whittier
Men's Basketball
11/26
4:00 PM
Dallas
Women's Basketball
11/29
6:00 PM
Multnomah University
Women's Basketball
12/02
6:00 PM
at Lewis & Clark
Men's Basketball
12/02
8:00 PM
at Lewis & Clark
Women's Basketball
12/03
4:00 PM
at Pacific
Men's Basketball
12/03
6:00 PM
at Pacific
Women's Basketball
12/08
6:00 PM
Warner Pacific
Men's Basketball
12/09
7:30 PM
Portland Bible
Women's Basketball
12/17
4:00 PM
Buena Vista
Men's Basketball
12/18
TBA
at Illinois Tech
Women's Basketball
12/18
4:00 PM
Trinity (Tex.)
Men's Basketball
12/19
TBA
at UC Santa Cruz
Women's Basketball
12/29
10:00 AM
vs. Coe
@ Las Vegas, NV
Women's Basketball
12/30
2:00 PM
vs. Wis.-Eau Claire
@ Las Vegas, NV
Women's Basketball
01/06
6:00 PM
George Fox
Men's Basketball
01/06
8:00 PM
George Fox
Women's Basketball
01/07
4:00 PM
Willamette
Men's Basketball
01/07
6:00 PM
Willamette
Women's Basketball
01/13
6:00 PM
at Whitman
Men's Basketball
01/13
8:00 PM
at Whitman
Women's Basketball
01/14
4:00 PM
at Whitworth
Men's Basketball
01/14
6:00 PM
at Whitworth
PP

Student-Athlete Advisory Committee

The Student-Athlete Advisory Committee, or SAAC, is an assembly of student-athletes at PLU brought together to collaborate and provide valuable insight and opinions on the student-athlete experience.  SAAC also participates in the creation and ammending of athletic rules and laws that may affect student-athletes' lives on campus. 

SAAC Members working with the Tacoma Special Olympics Athletes. 

 

NATIONAL SAAC MISSION STATEMENT

"The mission of the National Collegiate Athletic Association Student-Athlete Advisory Committee is to enhance the total student-athlete experience by promoting opportunity, protecting student-athlete welfare and fostering a positive student-athlete image."

2013-14 MEETING SCHEDULE

Meetings will be held in Olson at 8pm on these dates:

September 16
September 30
October 14
October 28
November 11
November 25
January 7 (Tuesday)
January 20
February 10
February 24
March 10
March 31
April 14
April 28
May 5
 
MEET THE EXECUTIVE BOARD

President- Amy Wooten

 

Amy is a Junior majoring in Communication with a concentration in Public Relation and Advertising, and a minor in Marketing. She is a member of the PLU Volleyball team. 

Vice President- Alan Bell

Alan is a member of the PLU Track and Field team. He is a Junior majoring in Business and minoring in Sports Psychology.

Secretary- Nicoya Benham-Marin

Nicoya is a Sophomore on the Women’s Soccer team at PLU. She intends on majoring in Exercise Science.

Treasurer- Kina Ackerman

Kina is a Senior majoring in Communication with a concentration in Public Relations and Advertising. Kina is a member of the PLU Swim team.

At Large- Alyssa Rowland

Alyssa is a senior on the Cross Country and Track and Field Team. She is majoring in Psychology and minoring in Hispanic Studies.

At Large- Curtis Wildung

Curtis is a Junior on the PLU Baseball team. He is majoring in Business. 

TEAM REPRESENTITIVES

BASEBALL:

Team Reps: Curtis WildungMarkus McClurkin

MEN'S BASKETBALL:

Team Reps: Erik Swartout, Bryce Miller

WOMEN'S BASKETBALL:

Team Reps: Katelyn Smith, Kara Sherman

WOMEN'S CREW:

Team Reps: Taylor Brunstad, Jessica Dudley

MEN'S CROSS COUNTRY

Team Reps: Alan DenadelKyle Smith

WOMEN'S CROSS COUNTRY

Team Reps: Alyssa RowlandAmanda WilsonLauren Knebel

FOOTBALL:

Team Reps: Daniel Herr, Greg Hibbard, Spencer McKinnon, Zack Phelps, Doug Sullivan, Tevon Stephens-Brown

MEN'S GOLF:

Team Reps: Chris GuiducciSevryn Modahl, Zach Martinson

WOMEN'S GOLF:

Team Reps: Paige Henry, Desarae Haselwood, Jeankie Aczon

MEN'S SOCCER:

Team Reps: Joe Rayburn, Eric Thornquist

WOMEN'S SOCCER:

Team Reps: Nicoya Benham-Marin, Kelsi Woods, Brenna Sussman

SOFTBALL:

Team Reps: Spencer Sherwin, Tori HamuraKelli Crawford

MEN'S SWIMMING:

Team Reps: Daniel PedackAlex Dassoff

WOMEN'S SWIMMING:

Team Reps: Kina Ackerman, Melissa Dean

MEN'S TENNIS:

Team Reps: Sam Angel

WOMEN'S TENNIS:

Team Reps: Allison McClureSamantha Lund

MEN'S TRACK AND FIELD:

Team Reps: Noah Kime, Alan BellNate HansenIgnacio Ibarra

WOMEN'S TRACK AND FIELD:

Team Reps: Marisa GonzalesMadison GuscottTaryn Dee

VOLLEYBALL:

Team Reps: Amy Wooten, Becca Holtgeerts, Kacey Hartman