Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Men's Tennis
02/23
4:00 PM
at Puget Sound
02/24
TBA
vs. SPU Final Qualifier
@ Seattle, Wash.
02/24
TBA
vs. SPU Final Qualifier
@ Seattle, Wash.
Baseball
02/24
11:00 AM
at Lewis & Clark
Softball
02/24
12:00 PM
Lewis & Clark
Men's Tennis
02/24
1:00 PM
Willamette
Softball
02/24
2:00 PM
Lewis & Clark
Baseball
02/24
2:00 PM
at Lewis & Clark
Softball
02/25
12:00 PM
Lewis & Clark
Baseball
02/25
12:00 PM
at Lewis & Clark
Softball
02/25
2:00 PM
Lewis & Clark
03/02
7 p.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
03/02
7 p.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
Softball
03/02
2:00 PM
vs. Otterbein
@ Tucson, Ariz.
Softball
03/02
4:30 PM
vs. St. Catherine
@ Tucson, Ariz.
03/03
9 a.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
03/03
TBA
PLU Invitational
03/03
TBA
PLU Invitational
03/03
9 a.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
Softball
03/03
9:00 AM
vs. Thomas More
@ Tucson, Ariz.
Baseball
03/03
11:00 AM
Linfield
Softball
03/03
11:30 AM
vs. Claremont MS
@ Tucson, Ariz.
Women's Tennis
03/03
1:00 PM
at George Fox
Men's Tennis
03/03
1:00 PM
George Fox
Baseball
03/03
2:00 PM
Linfield
03/04
TBA
at PLU Invitational
03/04
TBA
PLU Invitational
Softball
03/04
9:00 AM
vs. Manhattanville
@ Tucson, Ariz.
Women's Tennis
03/04
10:00 AM
at Lewis & Clark
Men's Tennis
03/04
10:30 AM
Lewis & Clark
Softball
03/04
11:30 AM
vs. Messiah
@ Tucson, Ariz.
Baseball
03/04
12:00 PM
Linfield
03/09
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/09
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
9 a.m.
PLU Open
03/10
TBA
at Whitman Invitational
03/10
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
9 a.m.
PLU Open
03/10
9 a.m.
PLU Invitational
Men's Tennis
03/10
10:00 AM
at Pacific
Softball
03/10
12:00 PM
Pacific
Baseball
03/10
12:00 PM
at Pacific
Women's Tennis
03/10
1:00 PM
Pacific
Softball
03/10
2:00 PM
Pacific
Baseball
03/10
3:00 PM
at Pacific
03/11
TBA
at Whitman Invitational
Men's Tennis
03/11
10:00 AM
at Willamette
Women's Tennis
03/11
10:30 AM
Willamette
Softball
03/11
12:00 PM
Pacific
Baseball
03/11
12:00 PM
at Pacific
Softball
03/11
2:00 PM
Pacific
03/16
3 p.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/16
3 p.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/17
9 a.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/17
9 a.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/17
TBA
at Vancouver Lake Invitational
Softball
03/17
12:00 PM
at Whitworth
Baseball
03/17
12:00 PM
Whitworth
Softball
03/17
2:30 PM
at Whitworth
Women's Tennis
03/17
3:00 PM
Whitworth
Baseball
03/17
3:00 PM
Whitworth
Men's Tennis
03/18
10:30 AM
Bellevue
Softball
03/18
12:00 PM
at Whitworth
Baseball
03/18
12:00 PM
Whitworth
Softball
03/18
2:30 PM
at Whitworth
Women's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
11 a.m.
vs. Peyton Scoring Meet
@ Tacoma, Wash.
03/24
TBA
vs. PLNU Collegiate Invitational
@ San Diego, Calif.
Women's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
11 a.m.
vs. Peyton Scoring Meet
@ Tacoma, Wash.
03/24
TBA
at PLNU Collegiate Invitational
03/24
9 a.m.
Lamberth Cup
Softball
03/24
12:00 PM
at Linfield
Baseball
03/24
12:00 PM
at Whitman
Women's Tennis
03/24
1:00 PM
Linfield
Men's Tennis
03/24
1:00 PM
Puget Sound
Softball
03/24
2:00 PM
at Linfield
Baseball
03/24
3:00 PM
at Whitman
Men's Tennis
03/25
11:00 AM
at Linfield
Softball
03/25
12:00 PM
at Linfield
Baseball
03/25
12:00 PM
at Whitman
Softball
03/25
2:00 PM
at Linfield
03/26
TBA
at West Cup
Women's Tennis
03/26
1:00 PM
at Chapman
03/27
TBA
at West Cup
Men's Tennis
03/27
2:00 PM
at Biola
Women's Tennis
03/27
4:00 PM
at Occidental
Women's Tennis
03/28
11:00 AM
at Caltech
Men's Tennis
03/28
2:00 PM
at Caltech
Men's Tennis
03/29
5:00 PM
at Occidental
Softball
03/30
12:00 PM
at Willamette
Baseball
03/30
12:00 PM
Willamette
Softball
03/30
2:00 PM
at Willamette
03/31
10 a.m.
vs. Shotwell Invitational
@ Tacoma, Wash.
03/31
10 a.m.
vs. Shotwell Invitational
@ Tacoma, Wash.
Softball
03/31
12:00 PM
at Willamette
Baseball
03/31
12:00 PM
Willamette
Softball
03/31
2:00 PM
at Willamette
Baseball
03/31
3:00 PM
Willamette
Baseball
04/05
12:00 PM
vs. Occidental
@ Newberg, Ore.
04/07
TBA
vs. Jenn Boyman Memorial Invitational
@ McMinnville, Ore.
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
04/07
TBA
vs. Jenn Boyman Memorial Invitational
@ McMinnville, Ore.
04/07
TBA
at Collegiate Covered Bridge
Softball
04/07
12:00 PM
George Fox
Baseball
04/07
12:00 PM
at George Fox
Men's Tennis
04/07
1:00 PM
Whitman
Women's Tennis
04/07
2:00 PM
at Whitman
Softball
04/07
2:00 PM
George Fox
Baseball
04/07
3:00 PM
at George Fox
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Tennis
04/08
10:00 AM
at Whitworth
Men's Tennis
04/08
10:00 AM
at Bellevue
Softball
04/08
12:00 PM
George Fox
Baseball
04/08
12:00 PM
at George Fox
Softball
04/08
2:00 PM
George Fox
04/09
10 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/09
10 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/10
9 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/10
9 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
Baseball
04/13
3:00 PM
at Cal Lutheran
Women's Tennis
04/13
4:00 PM
at Puget Sound
04/14
TBA
vs. Saint Martin's Jay Hammer Invitational
@ Lacey, Wash.
04/14
TBA
at Willamette Invitational
04/14
TBA
vs. Saint Martin's Jay Hammer Invitational
@ Lacey, Wash.
Baseball
04/14
11:00 AM
at Cal Lutheran
Softball
04/14
12:00 PM
at Puget Sound
Softball
04/14
2:00 PM
at Puget Sound
Baseball
04/14
2:00 PM
at Cal Lutheran
Men's Tennis
04/14
3:00 PM
at Spokane CC
04/15
TBA
at Willamette Invitational
Women's Tennis
04/15
10:30 AM
College of Idaho
Baseball
04/15
11:00 AM
at Pomona-Pitzer
Men's Tennis
04/15
11:00 AM
at Whitworth
Softball
04/15
12:00 PM
Puget Sound
Softball
04/15
2:00 PM
Puget Sound
04/20
2 p.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
04/20
2 p.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
Softball
04/20
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/20
TBA
at Northwest Conference Tournament
04/21
10:30 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
04/21
10:30 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
Women's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
Softball
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
04/22
TBA
Northwest Conference Championships
Women's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
Softball
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/26
7:00 PM
at Puget Sound
04/28
9 a.m.
vs. Ralph Vernacchia Invitational
@ Bellingham, Wash.
04/28
9 a.m.
vs. Ralph Vernacchia Invitational
@ Bellingham, Wash.
Baseball
04/28
10:00 AM
Linfield
Baseball
04/29
10:00 AM
Linfield
05/04
12 p.m.
vs. Oregon Twilight Meet
@ Eugene, Ore.
05/04
1:30 p.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/04
12 p.m.
vs. Oregon Twilight Meet
@ Eugene, Ore.
05/04
1:30 p.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/05
10 a.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/05
10 a.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/05
TBA
vs. Opening Day/Windermere Cup
@ Seattle, Wash.
05/11
TBA
vs. Portland Twilight
@ Portland, Ore.
05/11
TBA
vs. Portland Twilight Meet
@ Portland, Ore.
05/12
TBA
vs. Portland Twilight
@ Portland, Ore.
05/12
TBA
vs. Portland Twilight Meet
@ Portland, Ore.
05/24
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/24
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/25
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/25
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/25
TBA
at NCAA Division III Championships
05/26
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/26
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/26
TBA
at NCAA Division III Championships
05/27
TBA
at NCAA Division III Championships
05/28
TBA
at NCAA Division III Championships
PP

Inside Athletics - History & Excellence

Hall of Fame Nomination Form

PLU Athletics Hall of Fame

The purpose of the Athletics Hall of Fame is to honor and preserve the memory of those athletes, coaches, athletic staff members, and others who have contributed in a very outstanding and positive way to the promotion of the Pacific Lutheran University athletic program.

 

Inductees by Alphabetical Order (Last Name)

Inductees by Year (click the year for more information)
   
1990: Marv Harshman, football and coach; Clifford Olson, coach; Marv Tommervik, football and coach; Rhoda Young, athletic staff
1991: Chuck Curtis, basketball; Roger Iverson, basketball; Jim Van Beek, basketball; Dianne Johnson, cross country, track & field and skiing; Earl Platt, football; Sig Sigurdson, football
1992: Ron Billings, football, basketball and baseball; Don D'Andrea, football; John Fromm, Track & field; Sterling Harshman, track & field; Gene Lundgaard, basketball and coach
1993: Hans Albertsson, basketball and track & field; Elizabeth Green Finley, swimming; Glen Huffman, football, basketball and baseball; David James, sportswriter; Dave Trageser, tennis; Dr. Roy Virak, team doctor
1994: Doug Herland, crew and coach; Elmer Peterson, football; Kristy Purdy Armentino, cross country and track & field; Harry McLaughlin, basketball; Larry Green, football
1995: George Anderson, football; Tami Bennett, swimming; Curt Gammell, basketball; Erling Jurgensen, football; Eldon Kyllo, football; Steve Ridgway, football; Mark Smith, track & field
1996: Evans "Red" Carlson, football; Nina Larson, women's sports pioneer; Earl Luebker, sportswriter; David Olson, administrator; Tom Whalen, basketball; John Zamberlin, football
1997: Diane Bankson, multi sports; Ron Barnard, swimming; Mark Clinton, football and golf; Tom Gilmer, football; Kirsten Olson Wees, swimming; Blair Taylor, football; 1947 football team
1998: Sonya Brandt, soccer; Valerie Hilden, cross country and track & field; Scotty Kessler, football; Sara Officer, coach; Phil Schot, track & field; Randy Shipley, track & field; Scott Westering, football
1999: Mike Benson, coach; Kerri Butcher Daniels, swimming; Steve Irion, football and baseball; David Peterson, crew and coach; Rev. Milton Nesvig, meritorious service; Stacy Waterworth, soccer and softball
2000: Ross Boice, football; Carolyn Carlson-Accimus, tennis; Al Hedman, baseball; H. Mark Salzman, coach and administrator; Scott Wakefield, swimming
2001: Rick Johnson, football; Wendy Johnson, women's soccer; Jim Kittilsby, administrator; Marcus LeMaster, men's swimming; Shari Rider, women's soccer; Chris Wolfe, wrestling
2002: Allan Kollar, basketball; Karen Hanson Scott, swimming; Holly Alonzo, softball; Greg Rohr, football; Kelly Larson, basketball; Leroy "Lee" Sinnes, basketball
2003: Dave Lashua, basketball; Pam Knapp Black, crew; Craig Kupp, football; Karen Beller, softball; Jeff Rohr, football; Karin Gilmer Kupp, soccer
2004: Frosty Westering, coach; Cheryl Kragness Brost, soccer; Eddie Schultz, tennis; Karen Bell Steen, track & field; Kathy Thompson Elwyn, swimming
2005: Colleen Hacker, coach; Brian Peterson, wrestling; Carol Quarterman-Kummerle, swimming; Paulette Bergh, crew; Ruth Babcock, crew; Ake Palm, basketball
2006: Gail Stenzel, soccer and track & field; Leta Baysinger, softball; Al Bessette, football; John Shoup, swimming; Paul Hoseth, coach and administrator; Minta Misley, cross country and track & field
2007: Russell Cole, cross country and track & field; Keith Johnson, tennis; Scott McKay, football; Rachelle Snowdon Mulder, volleyball; Kate Wheeler Sheflo, soccer; Men's Basketball Team, 1955-59
2008: Kim Corbray, basketball; Wendy Cordeiro, track & field; Tony Hicks, basketball; Karl Lerum, football and track & field; Brenda Lichtenwalter Nichols, soccer; Eric Monson, baseball and football
2009: 1980 NAIA Division II National Championship Football Team; 1987 NAIA Division II National Championship Football Team; 1993 NAIA Division II National Championship Football Team; 1999 NCAA Division III National Championship Football Team.
2010: Ted Carlson, men's tennis; Mike Simmons, men's swimming; Jason Thiel, football and track & field; 1988 NAIA National Championship Women's Soccer Team; 1989 NAIA National Championship Women's Soccer Team; 1991 NAIA National Championship Women's Soccer Team
2011: Aurora Bray, women's swimming; Don Brown, men's basketball; Burke Mullins, men's basketball, 1988 NAIA National Championship Women's Cross Country Team; Brad Moore, track & field and cross country coach
2012: Marc Weekly, football; 1988 NAIA National Championship Softball Team; Karen Kvale Weekly, softball; 1992 NAIA National Championship Softball Team; Ralph Weekly, softball coach
2013: Jody Schwich Marquardt, multiple sports; Chad Johnson, football; Jim Johnson, swimming coach; Robynn Rockstad-Rex, rowing; Ryan Dirks, track & field
2014: Debbie (Hoddevik) Booth, softball; Doug Gardner, men's tennis; Gary Nicholson, athletic trainer; Kelly Edgerton Richards, cross country and track & field; Ted Riddall, football; Dianne Quast, multiple sports
2015: Luke Jacobson, track & field; Mandy Flores-Handley, volleyball and softball; Craig Hamilton, men's tennis and coach; Elise Lindborg, rowing; Gavin D. Stanley, football; Helen (Toppy) Ramstad Kyllo, women's basketball
2016: Terry M. Ludwig, swimming; Tareeba Joubert, swimming; Steven Welch, football; Brenda Dobbelaar Morris, softball; Jennie Hershey, women's soccer; O.T. Harstad, baseball.