Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Men's Track & Field
05/24
4 p.m. (Central)
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Track & Field
05/24
4 p.m. (Central)
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Men's Track & Field
05/25
4:30 p.m. (Central)
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Track & Field
05/25
2 p.m. (Central)
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Rowing
05/25
TBA
at NCAA Division III Championships
Men's Track & Field
05/26
1:30 p.m. (Central)
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Rowing
05/26
TBA
at NCAA Division III Championships
Women's Rowing
05/27
TBA
at NCAA Division III Championships
Women's Rowing
05/28
TBA
at NCAA Division III Championships
PP

Licensed to King County Aquatics Center - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/9/2018 08:03 PM
                        2018 NWC Swimming Championships                        
                    Weyerhaeuser King County Aquatic Center                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:35.93   2/10/2017 Whitman College, Whitman                   
                         J Furbershaw, N Dipboye, G Thomas, T Hallstein    
        Meet: ! 1:35.93   2/10/2017 Whitman College, Whitman                   
                         J Furbershaw, N Dipboye, G Thomas, T Hallstein    
                1:34.63  SEL LY selected time
                1:35.63  B
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitman College                                             1:36.81        
     1) Zoe Hill FR                     2) Melia Matthews SO              
     3) Gaby Thomas JR                  4) Tara Stahlecker SR             
  2 Pacific Lutheran University                                 1:36.89        
     1) Aspen Monkhouse FR              2) Lauren Kearney SO              
     3) Sarah Stafford JR               4) Kaycee Simpson FR              
  3 Linfield College                                            1:37.25        
     1) Tahni Kakazu JR                 2) Evette Dow JR                  
     3) Grace Lawson SR                 4) Molli Hartzell SO              
  4 University of Puget Sound                                   1:38.61        
     1) Melisa Kegans SR                2) Kayla Dimicco SR               
     3) Kai Haven SO                    4) Erin Jenkins JR                
  5 Whitworth University                                        1:40.24        
     1) Hannah Galbraith SO             2) Jane Holmes SR                 
     3) Megan Thompson SR               4) Jamie Siegler FR               
  6 Lewis & Clark College                                       1:40.36        
     1) Sam Duran SO                    2) Margot Chirayath FR            
     3) Eleanor Gerrior JR              4) Kassie Kometani JR             
  7 Willamette University                                       1:40.78        
     1) Kiley Lin JR                    2) Kate Harvey SR                 
     3) Jamie Johnson SR                4) Rachel Harvill JR              
  8 Pacific University                                          1:44.83        
     1) Colleen Murphy SR               2) Maggie Stevenson SO            
     3) Kim Garcia FR                   4) Monica Krubeck SO              
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:22.44   2/13/2015 Whitman College, Whitman                   
                         L McGiverin-Odeide, C Sun, S Starr, K Mering      
        Meet: ! 1:22.44   2/13/2015 Whitman College, Whitman                   
                         L McGiverin-Odeide, C Sun, S Starr, K Mering      
                1:22.39  SEL LY selected time
                1:22.54  B
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Linfield College                                            1:23.17        
     1) Neirton Oliveira JR             2) Trevor Gourley JR              
     3) Matthew Hanson SR               4) Noah Cutting SO                
  2 Whitman College                                             1:23.66        
     1) Jonah Rodewald JR               2) Clark Sun SR                   
     3) Noah Schlenk SR                 4) Jared Sears SR                 
  3 Whitworth University                                        1:23.84        
     1) Owen Lempert SO                 2) Patrick Wilber SR              
     3) Tristan Todd SO                 4) Eben Schumann JR               
  4 Pacific Lutheran University                                 1:24.84        
     1) Jacob Goodman JR                2) Paul Jett SR                   
     3) Bryson Baligad JR               4) Elijah Singstad JR             
  5 University of Puget Sound                                   1:27.88        
     1) Ethan Done FR                   2) Ian Conery JR                  
     3) Caleb Van Boven JR              4) Justin Sasano SO               
  6 Lewis & Clark College                                       1:28.63        
     1) Andrew Butcher FR               2) William Witmer SO              
     3) Sam Raphael SO                  4) Kevin Fox SR                   
  7 Willamette University                                       1:30.30        
     1) Evan Segimoto FR                2) Jacob Hulti SO                 
     3) Mykah Fujiwara JR               4) Daniel Fang FR                 
  8 Pacific University                                          1:30.60        
     1) Aukai Kea JR                    2) Jamesmichael Sherman SR        
     3) Ray Miller SR                   4) Derek Dunn SR                  
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 4:55.97   2/12/2010 Natalie Turner, Whitworth                  
        Meet: ! 4:55.97   2/12/2010 Natalie Turner, Whitworth                  
                4:45.33  A
                4:59.08  SEL LY selected time
                5:00.62  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Evette Dow                JR Linfield             5:07.64    5:03.43        
  2 Molly Vagt                FR Whitworth            5:11.71    5:07.34        
  3 Sarah Davidson            SO Whitman              5:12.58    5:08.36        
  4 Abbey Felley              SO Whitman              5:15.62    5:13.14        
  5 Jenna Muller              FR PLU                  5:15.37    5:14.04        
  6 Olivia Cox                SO Whitworth            5:16.22    5:14.24        
  7 Taylor Bingea             JR PLU                  5:13.38    5:15.42        
  8 Marissa Gibson            SO Whitworth            5:18.35    5:20.63        
B - Final
  9 Sabrina Murray            FR L&C                  5:18.90    5:15.19        
 10 Anna Burdine              JR WU                   5:20.35    5:18.99        
 11 Maddie Kriz               SO Puget Sound          5:25.98    5:21.85        
 12 Carmen Mena               JR Puget Sound          5:24.94    5:23.03        
 13 Leah Petrini              FR Whitman              5:24.97    5:23.87        
 14 Kate Harvey               SR WU                   5:25.96    5:25.36        
 15 Allison Kulikowski        FR Whitworth            5:26.51    5:27.35        
 16 Erin Nelson               SR Linfield             5:25.22    5:28.13        
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 4:27.47   3/20/2013 Galen P Sollom-Brotherton, Whitman         
        Meet: ! 4:30.02   2/10/2012 Galen P Sollom-Brotherton, Whitman         
                4:20.26  A
                4:31.03  SEL LY selected time
                4:33.78  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dylan Reimers             SO Puget Sound          4:39.96    4:35.65        
  2 Ryan Grady                FR Whitworth            4:38.49    4:35.92        
  3 Keenan Robinson           SO Whitworth            4:43.44    4:39.91        
  4 Bradley Jerome            JR PLU                  4:46.07    4:41.01        
  5 August Bergh              JR L&C                  4:43.01    4:41.41        
  6 Kyle Monteleone           FR L&C                  4:42.59    4:41.96        
  7 Ben Fritz                 FR WU                   4:44.30    4:42.90        
  8 Nick Mitchell             SR Puget Sound          4:42.05    4:43.31        
B - Final
  9 Jacob Butler              SO Whitworth            4:49.66    4:46.17        
 10 Jake McCollough           SR Whitworth            4:49.09    4:48.62        
 11 Jeff Lozensky             SO PLU                  4:53.95    4:48.95        
 12 Ray Miller                SR Pacific              4:49.24    4:49.52        
 13 Colin Hakeman             SO WU                   4:49.41    4:49.57        
 14 Lucas Bergeson            SO Whitman              4:51.88    4:49.70        
 15 David Flores              JR Linfield             4:51.59    4:52.58        
 16 Anthony Limon             SR Whitworth            4:52.83    5:01.02        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 2:07.12   2/14/2014 Kina Ackerman, PLU                         
        Meet: ! 2:07.12   2/14/2014 Kina Ackerman, PLU                         
                2:00.51  A
                2:05.78  SEL LY selected time
                2:06.68  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli Callahan            SO Puget Sound          2:05.23    2:04.41#SEL    
  2 Kaycee Simpson            FR PLU                  2:08.81    2:05.97#B      
  3 Kaedi Fry                 JR Linfield             2:10.44    2:07.21        
  4 Mara Selznick             SO Whitman              2:09.59    2:09.12        
  5 Cassie Tallman            SR WU                   2:12.08    2:11.76        
  6 Victoria Nguyenle         SO PLU                  2:13.15    2:12.52        
  7 Niki Kates                SO WU                   2:11.84    2:13.07        
  8 Tara Stahlecker           SR Whitman              2:11.46    2:14.93        
B - Final
  9 Emma Boles                SO Whitworth            2:14.70    2:13.51        
 10 Kylie Webb                JR PLU                  2:16.23    2:14.68        
 11 Whitney Mundle            SO PLU                  2:17.47    2:15.24        
 12 Savannah Delzer           SO Whitworth            2:16.97    2:15.95        
 13 Jane Holmes               SR Whitworth            2:15.65    2:16.28        
 14 Claire Greene             SO L&C                  2:16.05    2:16.29        
 15 Erin Khong                FR L&C                  2:16.55    2:16.94        
 16 Lucia Brammer             SR L&C                  2:17.15    2:18.36        
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 1:49.21   2/12/2016 Wesley Walton, Whitworth                   
        Meet: ! 1:49.21   2/12/2016 Wesley Walton, Whitworth                   
                1:45.47  A
                1:50.28  SEL LY selected time
                1:51.98  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Noah Cutting              SO Linfield             1:52.11    1:50.96 B      
  2 Paul Jett                 SR PLU                  1:55.53    1:54.42        
  3 Jake Davies               FR Whitworth            1:53.62    1:54.61        
  4 Daisuke Fitial            FR Linfield             1:56.96    1:54.74        
  5 Ben Hedman                SO WU                   1:56.69    1:55.78        
  6 Jonah Rodewald            JR Whitman              1:55.57    1:56.02        
  7 Fisher Munro              SO Whitman              1:56.82    1:57.53        
  8 Keith Nussbaum            SR Whitman              1:57.64    1:58.00        
B - Final
  9 Derek Ludwig              SO WU                   1:59.46    1:56.94        
 10 Dennis Liu                SR PLU                  1:59.14    1:58.34        
 11 Caleb Van Boven           JR Puget Sound          1:58.89    1:58.89        
 12 Mark Yuvienco             SR WU                   1:58.89    1:58.95        
 13 James Buchanan            FR PLU                  2:00.20    1:59.48        
 14 Justin Sasano             SO Puget Sound          2:00.23    1:59.57        
 15 Zachary Sherlock          FR Linfield             2:00.49    2:00.01        
 16 Kieran Lenssen            JR Whitman              2:00.29    2:00.72        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 23.31   2/10/2017 Tai Hallstein, Whitman                       
        Meet: ! 23.31   2/10/2017 Tai Hallstein, Whitman                       
                22.77  A
                23.59  SEL LY selected time
                23.75  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zoe Hill                  FR Whitman                23.86      23.98        
  2 Aspen Monkhouse           FR PLU                    24.20      24.13        
  3 Tahni Kakazu              JR Linfield               24.30      24.20        
  4 Calista Skog              SO Puget Sound            24.43      24.25        
  5 Gaby Thomas               JR Whitman                24.43      24.58        
  6 Kassie Kometani           JR L&C                    24.52      24.64        
  7 Lauren Kearney            SO PLU                    24.60      24.74        
  8 Grace Lawson              SR Linfield               24.59      24.76        
B - Final
  9 Eleanor Gerrior           JR L&C                    24.62      24.78        
 10 Kayla Dimicco             SR Puget Sound            25.01      24.99        
 11 Jennica Kelm              SO PLU                    25.10      25.03        
 11 Hannah Galbraith          SO Whitworth              24.94      25.03        
 13 Melisa Kegans             SR Puget Sound            25.05      25.09        
 14 Emily Samudio             FR Linfield               24.86      25.10        
 15 Rachel Harvill            JR WU                     25.05      25.32        
 16 Melia Matthews            SO Whitman                25.09      25.54        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 20.68   2/10/2017 Owen Lempert, Whitworth                      
        Meet: ! 20.68   2/10/2017 Owen Lempert, Whitworth                      
                19.66  A
                20.49  SEL LY selected time
                20.68  B
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Owen Lempert              SO Whitworth              20.67      20.54#B      
  2 Clark Sun                 SR Whitman                20.79      20.63#B      
  3 Neirton Oliveira          JR Linfield               20.98      20.72        
  4 Trevor Gourley            JR Linfield               20.85      20.84        
  5 Jacob Goodman             JR PLU                    20.96      21.01        
  6 Andrew Butcher            FR L&C                    20.97      21.05        
  7 Eben Schumann             JR Whitworth              21.11      21.32        
  8 Patrick Wilber            SR Whitworth              21.30      21.37        
B - Final
  9 Jared Sears               SR Whitman                21.42      21.22        
 10 Matthew Hanson            SR Linfield               21.53      21.46        
 11 Ethan Done                FR Puget Sound            21.53      21.54        
 12 Tristan Todd              SO Whitworth              21.68      21.79        
 13 Noah Schlenk              SR Whitman                21.72      21.80        
 14 Elijah Singstad           JR PLU                    21.73      21.90        
 15 George Gonzalez           JR Whitworth              21.77      21.94        
 16 Colin Aslett              FR Whitman                21.73      22.01        
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 3:52.02   2/10/2017 Whitman College, Whitman                   
                         M Selznick, N Dipboye, K Davidson, T Hallstein    
        Meet: ! 3:52.02   2/10/2017 Whitman College, Whitman                   
                         M Selznick, N Dipboye, K Davidson, T Hallstein    
                3:48.45  SEL LY selected time
                3:51.41  B
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitman College                                             3:54.65        
     1) Mara Selznick SO                2) Becca Hoffman SO               
     3) Katie Davidson SR               4) Tara Stahlecker SR             
  2 University of Puget Sound                                   3:55.22        
     1) Aza Verhoeven JR                2) Kelli Callahan SO              
     3) Calista Skog SO                 4) Kayla Dimicco SR               
  3 Linfield College                                            3:56.18        
     1) Evette Dow JR                   2) Kaedi Fry JR                   
     3) Molli Hartzell SO               4) Tahni Kakazu JR                
  4 Pacific Lutheran University                                 3:56.85        
     1) Kiyomi Kishaba FR               2) Victoria Nguyenle SO           
     3) Kaycee Simpson FR               4) Aspen Monkhouse FR             
  5 Whitworth University                                        3:59.39        
     1) Hannah Galbraith SO             2) Jamie Siegler FR               
     3) Emma Boles SO                   4) Megan Thompson SR              
  6 Willamette University                                       4:01.57        
     1) Niki Kates SO                   2) Cassie Tallman SR              
     3) Kiley Lin JR                    4) Rachel Harvill JR              
  7 Lewis & Clark College                                       4:04.73        
     1) Sam Duran SO                    2) Erin Khong FR                  
     3) Eleanor Gerrior JR              4) Kassie Kometani JR             
  8 Pacific University                                          4:11.04        
     1) Grace Connelly FR               2) Kayla Knock SR                 
     3) Lauren McWilliams SO            4) Monica Krubeck SO              
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 3:20.84   2/12/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, K Wicks, E Schumann, W Walton           
        Meet: ! 3:20.84   2/12/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, K Wicks, E Schumann, W Walton           
                3:20.23  SEL LY selected time
                3:21.32  B
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth University                                        3:21.87        
     1) Patrick Wilber SR               2) Jake Davies FR                 
     3) Eben Schumann JR                4) Owen Lempert SO                
  2 Linfield College                                            3:27.08        
     1) Daisuke Fitial FR               2) Victor Brasil SR               
     3) Matthew Hanson SR               4) Trevor Gourley JR              
  3 Whitman College                                             3:28.08        
     1) Colin Aslett FR                 2) Kieran Lenssen JR              
     3) Fisher Munro SO                 4) Clark Sun SR                   
  4 Pacific Lutheran University                                 3:28.09        
     1) James Buchanan FR               2) Dennis Liu SR                  
     3) Paul Jett SR                    4) Elijah Singstad JR             
  5 Lewis & Clark College                                       3:32.21        
     1) Kyle Monteleone FR              2) Miles French SR                
     3) Matt Jackson SO                 4) August Bergh JR                
  6 University of Puget Sound                                   3:33.44        
     1) Dylan Reimers SO                2) Ian Conery JR                  
     3) Justin Sasano SO                4) Nick Mitchell SR               
  7 Pacific University                                          3:39.23        
     1) Aukai Kea JR                    2) Derek Dunn SR                  
     3) Michael Sakai SR                4) Ray Miller SR                  
 -- Willamette University                                            DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Derek Ludwig SO                 2) Mykah Fujiwara JR              
     3) Mark Yuvienco SR                4) Ben Fritz FR                   
 
                    Combined Team Scores - Through Event 10                    
 
  1. Whitman College                     313   2. Whitworth University              310.5
  3. Pacific Lutheran University       293.5   4. Linfield College                    282
  5. University of Puget Sound           221   6. Lewis & Clark College               181
  7. Willamette University               156   8. Pacific University                   95
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 10                    
 
  1. Whitman College                     176   2. Pacific Lutheran University       167.5
  3. Linfield College                    131   4. Whitworth University              122.5
  5. University of Puget Sound           121   6. Willamette University                88
  7. Lewis & Clark College                87   8. Pacific University                   44
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 10                     
 
  1. Whitworth University                188   2. Linfield College                    151
  3. Whitman College                     137   4. Pacific Lutheran University         126
  5. University of Puget Sound           100   6. Lewis & Clark College                94
  7. Willamette University                68   8. Pacific University                   51