Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Men's Tennis
02/23
4:00 PM
at Puget Sound
02/24
TBA
vs. SPU Final Qualifier
@ Seattle, Wash.
02/24
TBA
vs. SPU Final Qualifier
@ Seattle, Wash.
Baseball
02/24
11:00 AM
at Lewis & Clark
Softball
02/24
12:00 PM
Lewis & Clark
Men's Tennis
02/24
1:00 PM
Willamette
Softball
02/24
2:00 PM
Lewis & Clark
Baseball
02/24
2:00 PM
at Lewis & Clark
Softball
02/25
12:00 PM
Lewis & Clark
Baseball
02/25
12:00 PM
at Lewis & Clark
Softball
02/25
2:00 PM
Lewis & Clark
03/02
7 p.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
03/02
7 p.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
Softball
03/02
2:00 PM
vs. Otterbein
@ Tucson, Ariz.
Softball
03/02
4:30 PM
vs. St. Catherine
@ Tucson, Ariz.
03/03
9 a.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
03/03
TBA
NWC Championship Preview
03/03
TBA
PLU Invitational
03/03
9 a.m.
vs. Erik Anderson Memorial Icebreaker
@ McMinnville, Ore.
Softball
03/03
9:00 AM
vs. Thomas More
@ Tucson, Ariz.
Baseball
03/03
11:00 AM
Linfield
Softball
03/03
11:30 AM
vs. Claremont MS
@ Tucson, Ariz.
Women's Tennis
03/03
1:00 PM
at George Fox
Men's Tennis
03/03
1:00 PM
George Fox
Baseball
03/03
2:00 PM
Linfield
03/04
TBA
NWC Championship Preview
03/04
TBA
PLU Invitational
Softball
03/04
9:00 AM
vs. Manhattanville
@ Tucson, Ariz.
Women's Tennis
03/04
10:00 AM
at Lewis & Clark
Men's Tennis
03/04
10:30 AM
Lewis & Clark
Softball
03/04
11:30 AM
vs. Messiah
@ Tucson, Ariz.
Baseball
03/04
12:00 PM
Linfield
03/09
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/09
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
9 a.m.
PLU Open
03/10
TBA
at Whitman Invitational
03/10
TBA
vs. NCAA Division III Indoor Championships
@ Birmingham, Ala.
03/10
9 a.m.
PLU Open
Women's Rowing
03/10
9 a.m.
PLU Invitational
Men's Tennis
03/10
10:00 AM
at Pacific
Softball
03/10
12:00 PM
Pacific
Baseball
03/10
12:00 PM
at Pacific
Women's Tennis
03/10
1:00 PM
Pacific
Softball
03/10
2:00 PM
Pacific
Baseball
03/10
3:00 PM
at Pacific
03/11
TBA
at Whitman Invitational
Men's Tennis
03/11
10:00 AM
at Willamette
Women's Tennis
03/11
10:30 AM
Willamette
Softball
03/11
12:00 PM
Pacific
Baseball
03/11
12:00 PM
at Pacific
Softball
03/11
2:00 PM
Pacific
03/16
3 p.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/16
3 p.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/17
9 a.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
03/17
9 a.m.
vs. Lewis & Clark Spring Break Open
@ Portland, Ore.
Women's Rowing
03/17
TBA
at Vancouver Lake Invitational
Softball
03/17
12:00 PM
at Whitworth
Baseball
03/17
12:00 PM
Whitworth
Softball
03/17
2:30 PM
at Whitworth
Women's Tennis
03/17
3:00 PM
Whitworth
Baseball
03/17
3:00 PM
Whitworth
Men's Tennis
03/18
10:30 AM
Bellevue
Softball
03/18
12:00 PM
at Whitworth
Baseball
03/18
12:00 PM
Whitworth
Softball
03/18
2:30 PM
at Whitworth
Women's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
11 a.m.
vs. Peyton Scoring Meet
@ Tacoma, Wash.
03/24
TBA
vs. PLNU Collegiate Invitational
@ San Diego, Calif.
Women's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
11 a.m.
vs. Peyton Scoring Meet
@ Tacoma, Wash.
03/24
TBA
at PLNU Collegiate Invitational
Women's Rowing
03/24
9 a.m.
Lamberth Cup
Softball
03/24
12:00 PM
at Linfield
Baseball
03/24
12:00 PM
at Whitman
Women's Tennis
03/24
1:00 PM
Linfield
Men's Tennis
03/24
1:00 PM
Puget Sound
Softball
03/24
2:00 PM
at Linfield
Baseball
03/24
3:00 PM
at Whitman
Men's Tennis
03/25
11:00 AM
at Linfield
Softball
03/25
12:00 PM
at Linfield
Baseball
03/25
12:00 PM
at Whitman
Softball
03/25
2:00 PM
at Linfield
03/26
TBA
at West Cup
Women's Tennis
03/26
1:00 PM
at Chapman
03/27
TBA
at West Cup
Men's Tennis
03/27
2:00 PM
at Biola
Women's Tennis
03/27
4:00 PM
at Occidental
Women's Tennis
03/28
11:00 AM
at Caltech
Men's Tennis
03/28
2:00 PM
at Caltech
Men's Tennis
03/29
5:00 PM
at Occidental
Softball
03/30
12:00 PM
at Willamette
Baseball
03/30
12:00 PM
Willamette
Softball
03/30
2:00 PM
at Willamette
03/31
10 a.m.
vs. Shotwell Invitational
@ Tacoma, Wash.
03/31
10 a.m.
vs. Shotwell Invitational
@ Tacoma, Wash.
Softball
03/31
12:00 PM
at Willamette
Baseball
03/31
12:00 PM
Willamette
Softball
03/31
2:00 PM
at Willamette
Baseball
03/31
3:00 PM
Willamette
Baseball
04/05
12:00 PM
vs. Occidental
@ Newberg, Ore.
04/07
TBA
vs. Jenn Boyman Memorial Invitational
@ McMinnville, Ore.
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
04/07
TBA
vs. Jenn Boyman Memorial Invitational
@ McMinnville, Ore.
Women's Rowing
04/07
TBA
at Jennifer McLaughlin Cup (WPI, Colby, Smith, Wesleyan)
Women's Rowing
04/07
TBA
at Collegiate Covered Bridge
Softball
04/07
12:00 PM
George Fox
Baseball
04/07
12:00 PM
at George Fox
Men's Tennis
04/07
1:00 PM
Whitman
Women's Tennis
04/07
2:00 PM
at Whitman
Softball
04/07
2:00 PM
George Fox
Baseball
04/07
3:00 PM
at George Fox
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Rowing
04/08
TBA
at WPI, Hamilton, Clark, Mt. Holyoke, Simmons, Bates
Women's Tennis
04/08
10:00 AM
at Whitworth
Men's Tennis
04/08
10:00 AM
at Bellevue
Softball
04/08
12:00 PM
George Fox
Baseball
04/08
12:00 PM
at George Fox
Softball
04/08
2:00 PM
George Fox
04/09
10 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/09
10 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/10
9 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
04/10
9 a.m.
vs. Northwest Conference Multi-Event Championships
@ Spokane, Wash.
Baseball
04/13
3:00 PM
at Cal Lutheran
Women's Tennis
04/13
4:00 PM
at Puget Sound
04/14
TBA
vs. Saint Martin's Jay Hammer Invitational
@ Lacey, Wash.
04/14
TBA
at Willamette Invitational
04/14
TBA
vs. Saint Martin's Jay Hammer Invitational
@ Lacey, Wash.
Baseball
04/14
11:00 AM
at Cal Lutheran
Softball
04/14
12:00 PM
at Puget Sound
Softball
04/14
2:00 PM
at Puget Sound
Baseball
04/14
2:00 PM
at Cal Lutheran
Men's Tennis
04/14
3:00 PM
at Spokane CC
04/15
TBA
at Willamette Invitational
Women's Tennis
04/15
10:30 AM
College of Idaho
Baseball
04/15
11:00 AM
at Pomona-Pitzer
Men's Tennis
04/15
11:00 AM
at Whitworth
Softball
04/15
12:00 PM
Puget Sound
Softball
04/15
2:00 PM
Puget Sound
04/20
2 p.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
04/20
2 p.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
Softball
04/20
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/20
TBA
at Northwest Conference Tournament
04/21
10:30 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
04/21
10:30 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ McMinnville, Ore.
Women's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
Softball
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
Women's Rowing
04/22
TBA
Northwest Conference Championships
Women's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
Softball
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Baseball
04/26
7:00 PM
at Puget Sound
04/28
9 a.m.
vs. Ralph Vernacchia Invitational
@ Bellingham, Wash.
04/28
9 a.m.
vs. Ralph Vernacchia Invitational
@ Bellingham, Wash.
Baseball
04/28
10:00 AM
Linfield
Baseball
04/29
10:00 AM
Linfield
05/04
12 p.m.
vs. Oregon Twilight Meet
@ Eugene, Ore.
05/04
1:30 p.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/04
12 p.m.
vs. Oregon Twilight Meet
@ Eugene, Ore.
05/04
1:30 p.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/05
10 a.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
05/05
10 a.m.
vs. Ken Shannon Invitational
@ Seattle, Wash.
Women's Rowing
05/05
TBA
vs. Opening Day/Windermere Cup
@ Seattle, Wash.
05/11
TBA
vs. Portland Twilight
@ Portland, Ore.
05/11
TBA
vs. Portland Twilight Meet
@ Portland, Ore.
05/12
TBA
vs. Portland Twilight
@ Portland, Ore.
05/12
TBA
vs. Portland Twilight Meet
@ Portland, Ore.
05/24
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/24
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/25
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/25
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Rowing
05/25
TBA
at NCAA Division III Championships
05/26
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
05/26
TBA
vs. NCAA Division III Outdoor Championships
@ La Crosse, Wis.
Women's Rowing
05/26
TBA
at NCAA Division III Championships
Women's Rowing
05/27
TBA
at NCAA Division III Championships
Women's Rowing
05/28
TBA
at NCAA Division III Championships
PP

Licensed to King County Aquatics Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/10/2018 09:29 PM
                        2018 NWC Swimming Championships                        
                    Weyerhaeuser King County Aquatic Center                    
                                    Results                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:44.98   2/12/2017 Whitman College, Whitman                   
                         M Selznick, N Dipboye, K Davidson, T Hallstein    
        Meet: ! 1:44.98   2/12/2017 Whitman College, Whitman                   
                         M Selznick, N Dipboye, K Davidson, T Hallstein    
                1:44.32  SEL LY selected time
                1:45.69  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitman College                             1:49.01    1:46.06         40  
     1) Mara Selznick SO                2) r:0.41 Becca Hoffman SO        
     3) r:0.20 Katie Davidson SR        4) r:0.36 Zoe Hill FR             
     r:+0.68  26.00    56.23  1:22.22  1:46.06                                    
  2 University of Puget Sound                   1:48.94    1:47.65         34  
     1) Kassidy Cook FR                 2) r:0.02 Kelli Callahan SO       
     3) r:0.27 Calista Skog SO          4) r:0.26 Erin Jenkins JR         
     r:+0.68  27.56    57.06  1:23.01  1:47.65                                    
  3 Pacific Lutheran University                 1:50.18    1:47.98         32  
     1) Kiyomi Kishaba FR               2) r:0.03 Danielle Booth SO       
     3) r:0.41 Kaycee Simpson FR        4) r:0.00 Aspen Monkhouse FR      
     r:+0.70  28.61    58.52  1:24.51  1:47.98                                    
  4 Whitworth University                        1:51.89    1:48.50         30  
     1) Hannah Galbraith SO             2) r:0.26 Jamie Siegler FR        
     3) r:0.33 Molly Vagt FR            4) r:0.35 Jane Holmes SR          
     r:+0.75  26.93    56.70  1:23.83  1:48.50                                    
  5 Linfield College                            1:51.94    1:49.29         28  
     1) Molli Hartzell SO               2) r:0.28 Kaedi Fry JR            
     3) r:0.31 Emily Samudio FR         4) r:0.39 Grace Lawson SR         
     r:+0.71  27.67    58.24  1:24.57  1:49.29                                    
  6 Willamette University                       1:55.33    1:49.97         26  
     1) Niki Kates SO                   2) r:0.41 Ashlyn Witherwax SR     
     3) r:0.28 Kiley Lin JR             4) r:0.35 Rachel Harvill JR       
     r:+0.83  28.16    58.65  1:25.10  1:49.97                                    
  7 Pacific University                          1:58.88    1:53.38         24  
     1) Grace Connelly FR               2) r:0.11 Kayla Knock SR          
     3) r:0.29 Lauren McWilliams SO     4) r:0.12 Monica Krubeck SO       
     r:+0.86  29.96  1:00.42  1:28.53  1:53.38                                    
  8 Lewis & Clark College                       1:53.00    1:56.66         22  
     1) Julia Brandt FR                 2) r:0.14 Erin Khong FR           
     3) r:0.43 Margot Chirayath FR      4) r:0.44 Alex Raphael SR         
     r:+0.74  29.60  1:02.72  1:30.43  1:56.66                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:30.73   2/14/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, T Case, E Schumann, J Smith             
        Meet: ! 1:30.73   2/14/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, T Case, E Schumann, J Smith             
                1:30.93  SEL LY selected time
                1:31.35  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University                        1:33.88    1:31.98         40  
     1) Patrick Wilber SR               2) r:0.48 Jake Davies FR          
     3) r:0.41 Eben Schumann JR         4) r:0.23 Owen Lempert SO         
     r:+0.71  22.50    49.55  1:11.54  1:31.98                                    
  2 Linfield College                            1:34.32    1:32.03         34  
     1) Noah Cutting SO                 2) r:0.25 Victor Brasil SR        
     3) r:0.14 Matthew Hanson SR        4) r:-0.01 Neirton Oliveira JR    
     r:+0.68  23.41    49.16  1:11.73  1:32.03                                    
  3 Pacific Lutheran University                 1:34.64    1:33.83         32  
     1) Bryson Baligad JR               2) r:0.14 Dennis Liu SR           
     3) r:0.07 Paul Jett SR             4) r:0.19 Jacob Goodman JR        
     r:+0.68  23.99    50.66  1:13.12  1:33.83                                    
  4 Whitman College                             1:37.64    1:35.83         30  
     1) Jonah Rodewald JR               2) r:0.11 Kieran Lenssen JR       
     3) r:0.18 Fisher Munro SO          4) r:0.28 Jared Sears SR          
     r:+0.62  24.86    51.19  1:14.60  1:35.83                                    
  5 University of Puget Sound                   1:37.52    1:36.31         28  
     1) Dylan Reimers SO                2) r:0.21 Ian Conery JR           
     3) r:0.13 Vaughn Christensen FR    4) r:0.22 Ethan Done FR           
     r:+0.67  25.13    51.03  1:14.89  1:36.31                                    
  6 Lewis & Clark College                       1:38.26    1:36.46         26  
     1) Kyle Monteleone FR              2) r:0.41 Miles French SR         
     3) r:0.15 Kevin Fox SR             4) r:-0.03 Andrew Butcher FR      
     r:+0.73  24.57    51.52  1:15.54  1:36.46                                    
  7 Willamette University                       1:42.02    1:37.82         24  
     1) Derek Ludwig SO                 2) r:0.01 Mykah Fujiwara JR       
     3) r:0.30 Mark Yuvienco SR         4) r:0.25 Ben Fritz FR            
     r:+0.94  24.66    52.44  1:15.83  1:37.82                                    
  8 Pacific University                          1:43.96    1:42.31         22  
     1) Aukai Kea JR                    2) r:0.22 Derek Dunn SR           
     3) r:0.33 Michael Sakai SR         4) r:0.34 Jamesmichael Sherman SR 
     r:+0.71  25.25    52.52  1:17.50  1:42.31                                    
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 4:30.30   2/11/2017 Kaedi Fry, Linfield                        
        Meet: ! 4:30.30   2/11/2017 Kaedi Fry, Linfield                        
                4:13.77  A
                4:28.50  SEL LY selected time
                4:31.12  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli Callahan      SO Puget Sound          4:34.37    4:25.51#SEL     20  
     r:+0.69  28.13  1:00.13  1:34.14  2:07.68  2:45.22  3:23.27  3:54.23  4:25.51
  2 Kaedi Fry           JR Linfield             4:39.96    4:32.07         17  
     r:+0.74  28.68  1:01.97  1:36.29  2:10.66  2:48.75  3:28.71  4:01.20  4:32.07
  3 Olivia Cox          SO Whitworth            4:46.06    4:42.69         16  
     r:+0.75  29.02  1:03.50  1:39.72  2:15.17  2:56.77  3:38.49  4:11.22  4:42.69
  4 Abbey Felley        SO Whitman              4:44.50    4:43.69         15  
     r:+0.74  29.13  1:04.09  1:41.27  2:17.25  2:59.12  3:41.25  4:13.38  4:43.69
  5 Kylie Webb          JR PLU                  4:46.83    4:44.19         14  
     r:+0.62  29.63  1:04.17  1:40.70  2:16.38  2:57.10  3:38.19  4:12.09  4:44.19
  6 Maddy Gyongyosi     SR Whitman              4:47.93    4:47.48         13  
     r:+0.74  29.94  1:04.33  1:40.85  2:16.67  2:58.20  3:40.79  4:14.29  4:47.48
  7 Claire Greene       SO L&C                  4:50.50    4:53.02         12  
     r:+0.64  30.75  1:05.79  1:43.54  2:20.95  3:02.32  3:44.84  4:19.57  4:53.02
  8 Alex Shannon        FR PLU                  4:49.59    4:55.47         11  
     r:+0.58  31.03  1:07.01  1:44.99  2:21.63  3:05.53  3:48.22  4:22.67  4:55.47
B - Final
  9 Ingrid Straume      JR PLU                  4:52.00    4:48.70          9  
     r:+0.77  31.14  1:07.39  1:45.00  2:22.17  3:02.49  3:43.56  4:17.62  4:48.70
 10 Kristian Kotchik    JR Puget Sound          4:56.20    4:50.26          7  
     r:+0.76  29.51  1:03.94  1:40.87  2:18.34  3:00.74  3:44.49  4:17.73  4:50.26
 11 Anna Burdine        JR WU                   4:51.59    4:51.43          6  
     r:+0.79  31.37  1:07.88  1:45.66  2:23.19  3:03.96  3:45.24  4:18.79  4:51.43
 12 Austin Stiver       JR Puget Sound          4:54.58    4:52.14          5  
     r:+0.80  32.04  1:11.16  1:48.73  2:26.05  3:05.59  3:46.94  4:19.99  4:52.14
 13 Anne Walkup         FR Linfield             4:51.97    4:53.23          4  
     r:+0.70  30.85  1:05.84  1:44.27  2:22.46  3:04.55  3:46.38  4:20.77  4:53.23
 14 Maya Okamura        JR Pacific              4:55.85    4:55.86          3  
     r:+0.49  31.06  1:06.15  1:45.44  2:23.52  3:05.80  3:48.36  4:22.98  4:55.86
 15 Lucia Brammer       SR L&C                  4:54.21    4:55.93          2  
     r:+0.61  31.04  1:05.96  1:45.11  2:22.90  3:05.73  3:49.22  4:23.30  4:55.93
 16 Erin Khong          FR L&C                  4:52.33    4:57.29          1  
     r:+0.68  29.75  1:04.87  1:43.66  2:22.88  3:03.33  3:46.06  4:21.90  4:57.29
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 4:30.30   2/11/2017 Kaedi Fry, Linfield                        
        Meet: ! 4:30.30   2/11/2017 Kaedi Fry, Linfield                        
                4:13.77  A
                4:28.50  SEL LY selected time
                4:31.12  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelli Callahan            SO Puget Sound          4:33.14    4:34.37        
     r:+0.60  29.05  1:02.51  1:37.22  2:12.04  2:50.33  3:29.33  4:02.43  4:34.37
  2 Kaedi Fry                 JR Linfield             4:48.36    4:39.96        
     r:+0.72  29.22  1:03.46  1:38.17  2:12.99  2:53.11  3:34.58  4:07.95  4:39.96
  3 Abbey Felley              SO Whitman              4:47.25    4:44.50        
     r:+0.74  29.04  1:03.17  1:39.07  2:15.18  2:57.27  3:40.36  4:12.82  4:44.50
  4 Olivia Cox                SO Whitworth            4:53.74    4:46.06        
     r:+0.79  29.45  1:04.95  1:41.14  2:16.29  2:58.19  3:40.47  4:13.86  4:46.06
  5 Kylie Webb                JR PLU                  4:50.30    4:46.83        
     r:+0.75  29.30  1:03.97  1:40.41  2:16.84  2:57.55  3:39.01  4:13.52  4:46.83
  6 Maddy Gyongyosi           SR Whitman              4:56.52    4:47.93        
     r:+0.71  30.36  1:04.76  1:41.14  2:17.71  2:58.82  3:40.87  4:14.43  4:47.93
  7 Alex Shannon              FR PLU                  4:53.76    4:49.59        
     r:+0.72  30.46  1:05.51  1:41.77  2:17.66  3:00.48  3:42.93  4:16.82  4:49.59
  8 Claire Greene             SO L&C                  4:57.99    4:50.50        
     r:+0.51  30.14  1:05.22  1:42.69  2:19.22  2:59.97  3:42.22  4:16.57  4:50.50
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anna Burdine              JR WU                   4:59.90    4:51.59        
     r:+0.83  31.58  1:08.65  1:47.19  2:23.80  3:04.46  3:46.07  4:19.93  4:51.59
 10 Anne Walkup               FR Linfield             4:56.92    4:51.97        
     r:+0.72  30.51  1:04.99  1:43.46  2:21.70  3:02.67  3:44.33  4:18.93  4:51.97
 11 Ingrid Straume            JR PLU                  4:56.79    4:52.00        
     r:+0.76  31.05  1:07.54  1:45.21  2:22.81  3:03.17  3:44.98  4:20.38  4:52.00
 12 Erin Khong                FR L&C                  4:50.14    4:52.33        
     r:+0.71  29.56  1:04.34  1:42.94  2:21.16  3:01.25  3:42.98  4:17.89  4:52.33
 13 Lucia Brammer             SR L&C                  5:00.82    4:54.21        
     r:+0.70  30.51  1:04.95  1:43.17  2:21.08  3:02.69  3:46.10  4:20.66  4:54.21
 14 Austin Stiver             JR Puget Sound          4:59.51    4:54.58        
     r:+0.74  32.13  1:10.65  1:48.20  2:25.46  3:06.24  3:46.56  4:21.26  4:54.58
 15 Maya Okamura              JR Pacific              4:57.09    4:55.85        
     r:+0.54  30.91  1:05.89  1:44.47  2:22.87  3:05.45  3:47.91  4:22.48  4:55.85
 16 Kristian Kotchik          JR Puget Sound          4:56.34    4:56.20        
     r:+0.75  29.30  1:02.91  1:40.44  2:18.16  3:01.66  3:46.84  4:21.94  4:56.20
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lauren McWilliams         SO Pacific              5:08.11    4:56.86        
     r:+0.72  30.52  1:04.91  1:43.79  2:23.25  3:05.66  3:48.83  4:22.39  4:56.86
 18 Erin Tyler                FR Whitman              5:07.04    4:57.55        
     r:+0.63  30.84  1:06.26  1:43.92  2:20.93  3:05.08  3:48.94  4:23.76  4:57.55
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 3:54.45   3/20/2003 Kevin Wang, Whitworth                      
        Meet: ! 3:58.64   2/11/2017 Cole Weinstein, Whitman                    
                3:47.19  A
                3:58.71  SEL LY selected time
                4:02.37  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan Grady          FR Whitworth            4:01.80    4:02.36 B       20  
     r:+0.60  25.12    54.23  1:25.06  1:55.41  2:29.50  3:04.59  3:33.98  4:02.36
  2 Byron Rossmiller    SO Whitworth            4:06.77    4:04.68         17  
     r:+0.73  25.18    54.09  1:23.73  1:53.60  2:30.13  3:07.25  3:36.18  4:04.68
  3 Ben Hedman          SO WU                   4:10.66    4:10.06         16  
     r:+0.79  26.38    55.99  1:29.13  2:01.84  2:37.30  3:12.55  3:41.78  4:10.06
  4 Colin Hakeman       SO WU                   4:13.75    4:13.76         15  
     r:+0.73  26.80    57.48  1:29.65  2:02.16  2:40.27  3:18.19  3:46.14  4:13.76
  5 Keith Nussbaum      SR Whitman              4:14.15    4:14.51         14  
     r:+0.71  26.39    56.53  1:30.85  2:04.50  2:39.19  3:14.77  3:44.81  4:14.51
  6 Tyler Melsheimer    SO Whitworth            4:15.91    4:16.28         13  
     r:+0.64  26.29    56.66  1:29.12  2:01.48  2:39.37  3:17.15  3:47.47  4:16.28
  7 Zachary Sherlock    FR Linfield             4:18.67    4:17.26         12  
     r:+0.86  26.61    56.70  1:29.93  2:03.14  2:38.13  3:14.01  3:45.41  4:17.26
  8 Jeff Lozensky       SO PLU                  4:14.46    4:23.54         11  
     r:+0.68  25.59    55.41  1:29.75  2:04.51  2:42.04  3:20.59  3:52.50  4:23.54
B - Final
  9 Jake McCollough     SR Whitworth            4:21.44    4:18.96          9  
     r:+0.55  26.13    55.82  1:28.31  2:01.31  2:38.97  3:18.22  3:49.39  4:18.96
 10 Teddy Larkin        JR Whitman              4:23.83    4:21.17          7  
     r:+0.68  27.49    59.79  1:33.10  2:06.22  2:43.98  3:22.29  3:52.08  4:21.17
 11 Joshua Luffred      SR Linfield             4:27.27    4:24.42          6  
     r:+0.71  27.83    59.77  1:34.22  2:08.63  2:46.34  3:25.01  3:55.18  4:24.42
 12 Kyle Hippe          FR PLU                  4:26.12    4:27.31          5  
     r:+0.63  28.22  1:01.14  1:34.62  2:07.48  2:45.31  3:23.63  3:56.49  4:27.31
 13 Connor King         JR Puget Sound          4:26.75    4:27.65          4  
     r:+0.71  28.07  1:00.87  1:34.05  2:06.63  2:47.33  3:28.39  3:59.22  4:27.65
 14 Hugh Hammons        FR Linfield             4:30.92    4:28.78          3  
     r:+0.71  28.07  1:00.55  1:34.51  2:07.61  2:47.84  3:28.28  3:59.10  4:28.78
 15 Michael Sakai       SR Pacific              4:26.73    4:29.01          2  
     r:+0.68  27.23    59.37  1:33.42  2:08.39  2:46.48  3:27.16  3:57.70  4:29.01
 16 Reed Charron        FR Pacific              4:39.17    4:38.85          1  
     r:+0.69  27.99  1:00.50  1:35.59  2:09.72  2:51.00  3:33.42  4:06.46  4:38.85
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 3:54.45   3/20/2003 Kevin Wang, Whitworth                      
        Meet: ! 3:58.64   2/11/2017 Cole Weinstein, Whitman                    
                3:47.19  A
                3:58.71  SEL LY selected time
                4:02.37  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan Grady                FR Whitworth            4:10.21    4:01.80 B      
     r:+0.62  25.41    55.26  1:26.31  1:57.28  2:31.21  3:05.41  3:34.11  4:01.80
  2 Byron Rossmiller          SO Whitworth            4:10.04    4:06.77        
     r:+0.68  26.08    55.37  1:26.01  1:56.25  2:32.89  3:10.04  3:39.20  4:06.77
  3 Ben Hedman                SO WU                   4:12.88    4:10.66        
     r:+0.73  25.96    55.93  1:29.10  2:02.54  2:36.76  3:13.18  3:42.02  4:10.66
  4 Colin Hakeman             SO WU                   4:23.98    4:13.75        
     r:+0.73  26.64    57.49  1:29.62  2:02.05  2:39.62  3:17.40  3:45.56  4:13.75
  5 Keith Nussbaum            SR Whitman              4:23.31    4:14.15        
     r:+0.69  26.76    57.01  1:30.42  2:03.54  2:38.65  3:14.68  3:44.73  4:14.15
  6 Jeff Lozensky             SO PLU                  4:27.43    4:14.46        
     r:+0.70  25.61    55.20  1:27.68  2:00.56  2:37.02  3:14.48  3:45.38  4:14.46
  7 Tyler Melsheimer          SO Whitworth            4:34.23    4:15.91        
     r:+0.67  26.22    56.18  1:28.35  2:00.00  2:38.43  3:17.19  3:46.79  4:15.91
  8 Zachary Sherlock          FR Linfield             4:19.10    4:18.67        
     r:+0.81  26.26    56.50  1:30.05  2:03.12  2:38.88  3:15.38  3:47.17  4:18.67
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jake McCollough           SR Whitworth            4:15.37    4:21.44        
     r:+0.62  26.35    56.26  1:29.06  2:01.47  2:40.11  3:19.47  3:50.96  4:21.44
 10 Teddy Larkin              JR Whitman              4:38.44    4:23.83        
     r:+0.69  27.46    59.54  1:32.66  2:05.78  2:44.10  3:23.66  3:54.18  4:23.83
 11 Kyle Hippe                FR PLU                  4:30.26    4:26.12        
     r:+0.65  27.54    59.60  1:33.65  2:06.79  2:44.96  3:22.66  3:54.84  4:26.12
 12 Michael Sakai             SR Pacific              4:32.53    4:26.73        
     r:+0.66  26.81    58.64  1:33.69  2:08.86  2:47.17  3:26.71  3:56.56  4:26.73
 13 Connor King               JR Puget Sound          4:52.26    4:26.75        
     r:+0.72  27.78    59.98  1:32.22  2:05.06  2:45.26  3:26.54  3:57.52  4:26.75
 14 Joshua Luffred            SR Linfield             4:34.69    4:27.27        
     r:+0.73  28.20  1:02.17  1:37.48  2:11.14  2:49.05  3:27.56  3:58.45  4:27.27
 15 Hugh Hammons              FR Linfield             4:43.16    4:30.92        
     r:+0.70  27.72    59.70  1:33.26  2:06.17  2:46.61  3:27.67  3:59.27  4:30.92
 16 Reed Charron              FR Pacific              4:41.41    4:39.17        
     r:+0.70  27.79  1:00.13  1:35.28  2:09.72  2:51.56  3:34.96  4:07.58  4:39.17
-------------------------------------------------------------------------
 17 Owen Davis                JR WU                   4:58.88    4:42.89        
     r:+0.70  28.19  1:01.69  1:38.40  2:14.46  2:54.66  3:36.39  4:09.81  4:42.89
 18 Michael Hernandez-Michal  SR Pacific              5:01.49    4:42.92        
     r:+0.67  28.20  1:01.03  1:38.22  2:14.19  2:55.42  3:36.86  4:10.68  4:42.92
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Conf: # 55.45   3/10/2006 Samantha Kephart, Whitworth                  
        Meet: ! 56.23   2/11/2006 Samantha Kephart, Whitworth                  
                52.92  A
                56.25  SEL LY selected time
                56.82  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaycee Simpson      FR PLU                    57.34      56.57 B       20  
     r:+0.72  26.62    56.57                                                      
  2 Emily Samudio       FR Linfield               57.77      57.59         17  
     r:+0.71  27.49    57.59                                                      
  3 Molli Hartzell      SO Linfield               58.37      57.83         16  
     r:+0.64  27.20    57.83                                                      
  4 Calista Skog        SO Puget Sound            58.58      57.87         15  
     r:+0.65  26.91    57.87                                                      
  5 Sam Duran           SO L&C                    58.07      57.91         14  
     r:+0.74  27.49    57.91                                                      
  6 Zoe Hill            FR Whitman                59.33      58.45         13  
     r:+0.51  27.00    58.45                                                      
  7 Kiley Lin           JR WU                     58.81      59.06         12  
     r:+0.74  27.12    59.06                                                      
  8 Katie Davidson      SR Whitman                59.41      59.64         11  
     r:+0.64  27.66    59.64                                                      
B - Final
  9 Eleanor Gerrior     JR L&C                    59.60      58.86          9  
     r:+0.67  27.51    58.86                                                      
 10 Melisa Kegans       SR Puget Sound          1:00.89    1:00.63          7  
     r:+0.67  28.13  1:00.63                                                      
 11 Sydney Bishoff      JR PLU                  1:00.60    1:01.19          6  
     r:+0.76  28.24  1:01.19                                                      
 12 Kaarina Nyman       SO Puget Sound          1:01.07    1:01.40          5  
     r:+0.73  28.43  1:01.40                                                      
 13 Kristian Kotchik    JR Puget Sound          1:01.03    1:01.52          4  
     r:+0.72  29.01  1:01.52                                                      
 14 Leah Petrini        FR Whitman              1:01.87    1:01.57          3  
     r:+0.70  29.08  1:01.57                                                      
 15 Keiko Inouye        FR PLU                  1:00.99    1:01.89          2  
     r:+0.70  28.73  1:01.89                                                      
 16 Margot Chirayath    FR L&C                  1:01.25    1:01.97          1  
     r:+0.59  28.45  1:01.97                                                      
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Conf: # 55.45   3/10/2006 Samantha Kephart, Whitworth                  
        Meet: ! 56.23   2/11/2006 Samantha Kephart, Whitworth                  
                52.92  A
                56.25  SEL LY selected time
                56.82  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaycee Simpson            FR PLU                    58.30      57.34        
     r:+0.73  26.93    57.34                                                      
  2 Emily Samudio             FR Linfield             1:02.49      57.77        
     r:+0.71  27.63    57.77                                                      
  3 Sam Duran                 SO L&C                    58.78      58.07        
     r:+0.71  27.44    58.07                                                      
  4 Molli Hartzell            SO Linfield             1:00.04      58.37        
     r:+0.67  27.64    58.37                                                      
  5 Calista Skog              SO Puget Sound            58.38      58.58        
     r:+0.65  27.21    58.58                                                      
  6 Kiley Lin                 JR WU                     59.46      58.81        
     r:+0.74  27.28    58.81                                                      
  7 Zoe Hill                  FR Whitman              1:01.25      59.33        
     r:+0.80  27.42    59.33                                                      
  8 Katie Davidson            SR Whitman              1:00.30      59.41        
     r:+0.65  27.66    59.41                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eleanor Gerrior           JR L&C                  1:01.89      59.60        
     r:+0.79  27.91    59.60                                                      
 10 Sydney Bishoff            JR PLU                    59.58    1:00.60        
     r:+0.80  27.74  1:00.60                                                      
 11 Melisa Kegans             SR Puget Sound          1:01.67    1:00.89        
     r:+0.66  27.67  1:00.89                                                      
 12 Keiko Inouye              FR PLU                  1:03.10    1:00.99        
     r:+0.59  28.11  1:00.99                                                      
 13 Kristian Kotchik          JR Puget Sound          1:01.71    1:01.03        
     r:+0.75  28.66  1:01.03                                                      
 14 Kaarina Nyman             SO Puget Sound          1:02.61    1:01.07        
     r:+0.72  28.35  1:01.07                                                      
 15 Margot Chirayath          FR L&C                  1:02.71    1:01.25        
     r:+0.75  28.33  1:01.25                                                      
 16 Leah Petrini              FR Whitman              1:02.31    1:01.87        
     r:+0.66  28.83  1:01.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alexis Murphy             SO Linfield             1:02.62    1:01.90        
     r:+0.83  28.46  1:01.90                                                      
 18 Marissa Gibson            SO Whitworth            1:02.30    1:01.93        
     r:+0.71  29.00  1:01.93                                                      
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Conf: # 47.56   3/20/2015 Karl Mering, Whitman                         
        Meet: ! 48.20   2/15/2014 Karl Mering, Whitman                         
                47.19  A
                48.95  SEL LY selected time
                49.44  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Noah Cutting        SO Linfield               48.78      48.64 SEL     20  
     r:+0.64  22.51    48.64                                                      
  2 Eben Schumann       JR Whitworth              49.04      49.14 B       17  
     r:+0.65  22.78    49.14                                                      
  3 Paul Jett           SR PLU                    50.23      50.37         16  
     r:+0.62  23.30    50.37                                                      
  4 Kyle Monteleone     FR L&C                    51.31      51.75         15  
     r:+0.61  23.67    51.75                                                      
  5 Matthew Hanson      SR Linfield               51.88      51.88         14  
     r:+0.69  23.68    51.88                                                      
  6 Fisher Munro        SO Whitman                51.79      51.90         13  
     r:+0.75  24.00    51.90                                                      
  7 Derek Ludwig        SO WU                     51.73      51.96         12  
     r:+0.62  24.10    51.96                                                      
  8 Bryson Baligad      JR PLU                    51.44      52.06         11  
     r:+0.59  23.80    52.06                                                      
B - Final
  9 Mark Yuvienco       SR WU                     51.95      51.79          9  
     r:+0.66  24.20    51.79                                                      
 10 Joseph Simpson      FR Linfield               51.89      51.85          7  
     r:+0.68  24.36    51.85                                                      
 11 Tristan Todd        SO Whitworth              53.16      52.30          6  
     r:+0.63  24.35    52.30                                                      
 12 Hayden Cooksy       SR Linfield               54.23      52.90          5  
     r:+0.68  25.30    52.90                                                      
 13 Derek Dunn          SR Pacific                53.50      53.44          4  
     r:+0.67  24.69    53.44                                                      
 14 Vaughn Christensen  FR Puget Sound            54.39      54.46          3  
     r:+0.65  25.15    54.46                                                      
 15 Matt Jackson        SO L&C                    54.57      54.48          2  
     r:+0.58  25.40    54.48                                                      
 16 Kevin Fox           SR L&C                    54.20      54.86          1  
     r:+0.61  25.44    54.86                                                      
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Conf: # 47.56   3/20/2015 Karl Mering, Whitman                         
        Meet: ! 48.20   2/15/2014 Karl Mering, Whitman                         
                47.19  A
                48.95  SEL LY selected time
                49.44  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Noah Cutting              SO Linfield               51.72      48.78 SEL    
     r:+0.64  22.89    48.78                                                      
  2 Eben Schumann             JR Whitworth              49.09      49.04 B      
     r:+0.64  22.45    49.04                                                      
  3 Paul Jett                 SR PLU                    52.18      50.23        
     r:+0.58  23.23    50.23                                                      
  4 Kyle Monteleone           FR L&C                    53.30      51.31        
     r:+0.64  23.48    51.31                                                      
  5 Bryson Baligad            JR PLU                    52.29      51.44        
     r:+0.61  23.70    51.44                                                      
  6 Derek Ludwig              SO WU                     52.70      51.73        
     r:+0.61  24.62    51.73                                                      
  7 Fisher Munro              SO Whitman                53.03      51.79        
     r:+0.80  24.11    51.79                                                      
  8 Matthew Hanson            SR Linfield               53.25      51.88        
     r:+0.70  23.64    51.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Joseph Simpson            FR Linfield               53.35      51.89        
     r:+0.67  24.17    51.89                                                      
 10 Mark Yuvienco             SR WU                     53.14      51.95        
     r:+0.65  24.07    51.95                                                      
 11 Tristan Todd              SO Whitworth              53.96      53.16        
     r:+0.63  23.99    53.16                                                      
 12 Derek Dunn                SR Pacific                56.15      53.50        
     r:+0.67  24.68    53.50                                                      
 13 Kevin Fox                 SR L&C                    55.18      54.20        
     r:+0.61  25.65    54.20                                                      
 14 Hayden Cooksy             SR Linfield               53.89      54.23        
     r:+0.68  24.96    54.23                                                      
 15 Vaughn Christensen        FR Puget Sound            54.68      54.39        
     r:+0.64  24.88    54.39                                                      
 16 Matt Jackson              SO L&C                    57.00      54.57        
     r:+0.58  25.27    54.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patrick Wigger            JR Puget Sound            56.62      54.70        
     r:+0.56  25.32    54.70                                                      
 18 George Gonzalez           JR Whitworth              56.12      54.71        
     r:+0.74  25.17    54.71                                                      
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 1:50.37   3/18/2010 Natalie Turner, Whiworth                   
        Meet: ! 1:50.58   2/14/2009 Natalie Turner, Whitworth                  
                1:47.34  A
                1:51.62  SEL LY selected time
                1:52.56  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evette Dow          JR Linfield             1:53.87    1:54.67         20  
     r:+0.65  26.44    54.81  1:24.02  1:54.67                                    
  2 Tara Stahlecker     SR Whitman              1:56.35    1:55.16         17  
     r:+0.78  26.80    55.81  1:26.29  1:55.16                                    
  3 Kassie Kometani     JR L&C                  1:57.53    1:55.75         16  
     r:+0.75  26.92    56.39  1:26.01  1:55.75                                    
  4 Molly Vagt          FR Whitworth            1:57.56    1:57.05         15  
     r:+0.59  27.50    56.96  1:26.96  1:57.05                                    
  5 Sarah Davidson      SO Whitman              1:57.47    1:57.36         14  
     r:+0.72  27.63    57.08  1:27.09  1:57.36                                    
  6 Gaby Thomas         JR Whitman              1:58.27    1:57.55         13  
     r:+0.75  27.18    56.78  1:27.25  1:57.55                                    
  7 Megan Thompson      SR Whitworth            1:58.21    1:57.56         12  
     r:+0.64  27.54    57.44  1:27.32  1:57.56                                    
  8 Jenna Muller        FR PLU                  1:58.11    1:57.81         11  
     r:+0.84  27.16    57.01  1:27.82  1:57.81                                    
B - Final
  9 Sabrina Murray      FR L&C                  1:59.76    1:59.55          9  
     r:+0.56  27.67    57.57  1:28.49  1:59.55                                    
 10 Sarah Stafford      JR PLU                  2:00.43    1:59.88          7  
     r:+0.66  27.19    57.21  1:28.86  1:59.88                                    
 11 Kayla Dimicco       SR Puget Sound          2:00.22    1:59.94          6  
     r:+0.78  27.35    57.38  1:28.70  1:59.94                                    
 12 Allison Hoops       JR Puget Sound          1:59.94    2:00.74          5  
     r:+0.78  27.15    57.11  1:28.56  2:00.74                                    
 13 Melia Matthews      SO Whitman              2:02.22    2:00.98          4  
     r:+0.59  28.50    58.33  1:29.33  2:00.98                                    
 14 Erin Nelson         SR Linfield             2:00.83    2:01.42          3  
     r:+0.62  27.97    58.10  1:29.67  2:01.42                                    
 15 Kate Harvey         SR WU                   2:02.18    2:01.82          2  
     r:+0.71  27.43    58.09  1:29.72  2:01.82                                    
 16 Erin Jenkins        JR Puget Sound          2:02.70    2:03.20          1  
     r:+0.70  27.59    58.00  1:30.38  2:03.20                                    
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 1:50.37   3/18/2010 Natalie Turner, Whiworth                   
        Meet: ! 1:50.58   2/14/2009 Natalie Turner, Whitworth                  
                1:47.34  A
                1:51.62  SEL LY selected time
                1:52.56  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Evette Dow                JR Linfield             1:58.64    1:53.87        
     r:+0.65  26.89    55.44  1:24.57  1:53.87                                    
  2 Tara Stahlecker           SR Whitman              1:58.28    1:56.35        
     r:+0.74  26.87    55.60  1:26.00  1:56.35                                    
  3 Sarah Davidson            SO Whitman              2:00.04    1:57.47        
     r:+0.71  27.41    56.77  1:26.84  1:57.47                                    
  4 Kassie Kometani           JR L&C                  1:59.05    1:57.53        
     r:+0.72  27.07    56.83  1:27.03  1:57.53                                    
  5 Molly Vagt                FR Whitworth            2:00.02    1:57.56        
     r:+0.58  27.75    57.19  1:27.15  1:57.56                                    
  6 Jenna Muller              FR PLU                  2:05.39    1:58.11        
     r:+0.85  27.43    57.06  1:27.89  1:58.11                                    
  7 Megan Thompson            SR Whitworth            1:58.49    1:58.21        
     r:+0.65  27.36    56.61  1:26.96  1:58.21                                    
  8 Gaby Thomas               JR Whitman              2:00.15    1:58.27        
     r:+0.76  26.99    56.55  1:26.93  1:58.27                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sabrina Murray            FR L&C                  2:02.95    1:59.76        
     r:+0.67  28.08    58.05  1:28.90  1:59.76                                    
 10 Allison Hoops             JR Puget Sound          2:02.51    1:59.94        
     r:+0.75  27.87    58.09  1:29.10  1:59.94                                    
 11 Kayla Dimicco             SR Puget Sound          2:03.08    2:00.22        
     r:+0.74  27.28    57.53  1:28.71  2:00.22                                    
 12 Sarah Stafford            JR PLU                  2:05.25    2:00.43        
     r:+0.66  27.08    56.79  1:27.78  2:00.43                                    
 13 Erin Nelson               SR Linfield             2:04.15    2:00.83        
     r:+0.65  28.03    58.70  1:29.49  2:00.83                                    
 14 Kate Harvey               SR WU                   2:02.89    2:02.18        
     r:+0.71  27.09    57.62  1:29.76  2:02.18                                    
 15 Melia Matthews            SO Whitman              2:06.55    2:02.22        
     r:+0.66  27.15    57.12  1:29.17  2:02.22                                    
 16 Erin Jenkins              JR Puget Sound          2:06.30    2:02.70        
     r:+0.64  27.38    57.97  1:30.57  2:02.70                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carmen Mena               JR Puget Sound          2:03.78    2:02.86        
     r:+0.79  26.92    57.38  1:29.96  2:02.86                                    
 18 Paige Dempsey             SR Whitman              2:04.22    2:03.09        
     r:+0.60  27.97    58.69  1:30.61  2:03.09                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 1:36.80   3/21/2015 Karl Mering, Whitman                       
        Meet: ! 1:38.42   2/15/2014 Karl Mering, Whitman                       
                1:36.89  A
                1:39.64  SEL LY selected time
                1:40.24  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clark Sun           SR Whitman              1:39.81    1:40.16 B       20  
     r:+0.64  23.19    48.53  1:14.63  1:40.16                                    
  2 Trevor Gourley      JR Linfield             1:42.72    1:41.79         17  
     r:+0.68  24.08    50.15  1:15.88  1:41.79                                    
  3 Dylan Reimers       SO Puget Sound          1:43.67    1:43.05         16  
     r:+0.63  23.93    50.00  1:16.51  1:43.05                                    
  4 Ben Fritz           FR WU                   1:44.32    1:43.42         15  
     r:+0.60  24.27    50.66  1:17.14  1:43.42                                    
  5 Bradley Jerome      JR PLU                  1:43.43    1:43.68         14  
     r:+0.71  23.63    49.44  1:16.16  1:43.68                                    
  6 Keenan Robinson     SO Whitworth            1:44.39    1:44.86         13  
     r:+0.66  24.40    51.23  1:18.02  1:44.86                                    
  7 August Bergh        JR L&C                  1:44.43    1:44.87         12  
     r:+0.68  24.44    51.40  1:18.29  1:44.87                                    
  8 Elijah Singstad     JR PLU                  1:44.72    2:06.11         11  
     r:+0.75  29.17  1:01.34  1:33.66  2:06.11                                    
B - Final
  9 Jacob Butler        SO Whitworth            1:44.79    1:44.36          9  
     r:+0.79  24.34    51.02  1:17.37  1:44.36                                    
 10 Ray Miller          SR Pacific              1:44.79    1:44.49          7  
     r:+0.67  24.66    51.48  1:18.26  1:44.49                                    
 11 Daniel Fang         FR WU                   1:45.97    1:45.28          6  
     r:+0.69  24.29    50.97  1:17.56  1:45.28                                    
 12 Nick Mitchell       SR Puget Sound          1:45.10    1:45.72          5  
     r:+0.75  24.12    50.42  1:17.50  1:45.72                                    
 13 Joseph Simpson      FR Linfield             1:46.33    1:46.02          4  
     r:+0.66  24.87    52.28  1:19.64  1:46.02                                    
 14 Andrew Butcher      FR L&C                  1:47.12    1:46.33          3  
     r:+0.62  25.06    51.63  1:19.08  1:46.33                                    
 15 Lucas Bergeson      SO Whitman              1:46.93    1:47.53          2  
     r:+0.66  24.68    51.76  1:19.79  1:47.53                                    
 16 Jackson Curtis      JR PLU                  1:46.69    1:49.41          1  
     r:+0.71  24.46    51.25  1:19.42  1:49.41                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 1:36.80   3/21/2015 Karl Mering, Whitman                       
        Meet: ! 1:38.42   2/15/2014 Karl Mering, Whitman                       
                1:36.89  A
                1:39.64  SEL LY selected time
                1:40.24  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clark Sun                 SR Whitman              1:40.57    1:39.81 B      
     r:+0.65  23.12    48.68  1:14.54  1:39.81                                    
  2 Trevor Gourley            JR Linfield             1:47.93    1:42.72        
     r:+0.70  24.45    50.81  1:16.82  1:42.72                                    
  3 Bradley Jerome            JR PLU                  1:48.36    1:43.43        
     r:+0.72  23.68    49.67  1:16.24  1:43.43                                    
  4 Dylan Reimers             SO Puget Sound          1:41.68    1:43.67        
     r:+0.62  23.82    49.91  1:16.85  1:43.67                                    
  5 Ben Fritz                 FR WU                   1:53.07    1:44.32        
     r:+0.54  24.34    50.25  1:17.10  1:44.32                                    
  6 Keenan Robinson           SO Whitworth            1:52.95    1:44.39        
     r:+0.67  24.15    50.56  1:17.75  1:44.39                                    
  7 August Bergh              JR L&C                  1:47.84    1:44.43        
     r:+0.71  23.96    50.02  1:17.01  1:44.43                                    
  8 Elijah Singstad           JR PLU                  1:47.32    1:44.72        
     r:+0.63  23.79    49.66  1:16.80  1:44.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jacob Butler              SO Whitworth            1:47.47    1:44.79        
     r:+0.83  24.41    50.47  1:17.21  1:44.79                                    
  9 Ray Miller                SR Pacific              1:46.25    1:44.79        
     r:+0.62  24.04    50.08  1:16.96  1:44.79                                    
 11 Nick Mitchell             SR Puget Sound          1:49.19    1:45.10        
     r:+0.73  23.83    50.16  1:17.48  1:45.10                                    
 12 Daniel Fang               FR WU                   1:49.31    1:45.97        
     r:+0.69  24.42    50.96  1:17.98  1:45.97                                    
 13 Joseph Simpson            FR Linfield             1:49.17    1:46.33        
     r:+0.67  24.79    51.94  1:19.15  1:46.33                                    
 14 Jackson Curtis            JR PLU                  1:50.56    1:46.69        
     r:+0.74  24.88    51.72  1:19.28  1:46.69                                    
 15 Lucas Bergeson            SO Whitman              1:48.65    1:46.93        
     r:+0.68  24.38    50.92  1:18.52  1:46.93                                    
 16 Andrew Butcher            FR L&C                  1:49.75    1:47.12        
     r:+0.59  24.56    51.57  1:18.96  1:47.12                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Anthony Limon             SR Whitworth            1:50.13    1:47.41        
     r:+0.75  24.96    51.96  1:19.52  1:47.41                                    
 18 Justin Sasano             SO Puget Sound          1:47.80    1:48.25        
     r:+0.64  24.70    51.32  1:18.98  1:48.25                                    
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Conf: # 1:04.07   3/21/2014 Claire Collins, Whitman                    
        Meet: ! 1:04.20   2/15/2014 Claire Collins, Whitman                    
                1:01.79  A
                1:03.75  SEL LY selected time
                1:04.95  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli Callahan      SO Puget Sound          1:06.07    1:05.05         20  
     r:+0.73  30.69  1:05.05                                                      
  2 Danielle Booth      SO PLU                  1:07.05    1:05.99         17  
     r:+0.68  30.46  1:05.99                                                      
  3 Victoria Nguyenle   SO PLU                  1:06.81    1:06.02         16  
     r:+0.66  30.84  1:06.02                                                      
  4 Jamie Siegler       FR Whitworth            1:06.75    1:06.20         15  
     r:+0.59  30.60  1:06.20                                                      
  5 Miranda Williams    FR Whitman              1:05.96    1:06.38         14  
     r:+0.72  31.67  1:06.38                                                      
  6 Becca Hoffman       SO Whitman              1:06.54    1:06.41         13  
     r:+0.72  30.93  1:06.41                                                      
  7 Ashlyn Witherwax    SR WU                   1:06.68    1:06.65         12  
     r:+0.69  31.45  1:06.65                                                      
  8 Cassie Tallman      SR WU                   1:07.21    1:07.66         11  
     r:+0.75  31.86  1:07.66                                                      
B - Final
  9 Lauren Kearney      SO PLU                  1:07.53    1:07.36          9  
     r:+0.65  31.27  1:07.36                                                      
 10 Whitney Mundle      SO PLU                  1:08.23    1:07.49          7  
     r:+0.64  31.40  1:07.49                                                      
 11 Kayla Knock         SR Pacific              1:08.14    1:08.93          6  
     r:+0.84  32.17  1:08.93                                                      
 12 Savannah Delzer     SO Whitworth            1:09.53    1:09.04          5  
     r:+0.67  32.29  1:09.04                                                      
 13 Amanda Li           JR Whitman              1:08.74    1:09.13          4  
     r:+0.60  32.44  1:09.13                                                      
 14 Jane Holmes         SR Whitworth            1:08.82    1:09.69          3  
     r:+0.77  32.67  1:09.69                                                      
 15 Alexis Murphy       SO Linfield             1:09.71    1:10.22          2  
     r:+0.72  32.32  1:10.22                                                      
 16 Austin Stiver       JR Puget Sound          1:09.64    1:10.46          1  
     r:+0.71  32.85  1:10.46                                                      
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Conf: # 1:04.07   3/21/2014 Claire Collins, Whitman                    
        Meet: ! 1:04.20   2/15/2014 Claire Collins, Whitman                    
                1:01.79  A
                1:03.75  SEL LY selected time
                1:04.95  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miranda Williams          FR Whitman              1:09.56    1:05.96        
     r:+0.73  31.34  1:05.96                                                      
  2 Kelli Callahan            SO Puget Sound          1:06.40    1:06.07        
     r:+0.65  31.25  1:06.07                                                      
  3 Becca Hoffman             SO Whitman              1:08.80    1:06.54        
     r:+0.74  31.41  1:06.54                                                      
  4 Ashlyn Witherwax          SR WU                   1:08.86    1:06.68        
     r:+0.72  31.67  1:06.68                                                      
  5 Jamie Siegler             FR Whitworth            1:08.59    1:06.75        
     r:+0.61  31.57  1:06.75                                                      
  6 Victoria Nguyenle         SO PLU                  1:06.52    1:06.81        
     r:+0.67  31.39  1:06.81                                                      
  7 Danielle Booth            SO PLU                  1:08.94    1:07.05        
     r:+0.72  31.52  1:07.05                                                      
  8 Cassie Tallman            SR WU                   1:06.98    1:07.21        
     r:+0.63  31.58  1:07.21                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauren Kearney            SO PLU                  1:10.15    1:07.53        
     r:+0.70  31.34  1:07.53                                                      
 10 Kayla Knock               SR Pacific              1:10.88    1:08.14        
     r:+0.85  31.87  1:08.14                                                      
 11 Whitney Mundle            SO PLU                  1:10.52    1:08.23        
     r:+0.68  31.78  1:08.23                                                      
 12 Amanda Li                 JR Whitman              1:11.30    1:08.74        
     r:+0.63  32.66  1:08.74                                                      
 13 Jane Holmes               SR Whitworth            1:08.54    1:08.82        
     r:+0.73  31.95  1:08.82                                                      
 14 Savannah Delzer           SO Whitworth            1:12.80    1:09.53        
     r:+0.54  32.48  1:09.53                                                      
 15 Austin Stiver             JR Puget Sound          1:10.77    1:09.64        
     r:+0.78  32.24  1:09.64                                                      
 16 Alexis Murphy             SO Linfield             1:09.08    1:09.71        
     r:+0.74  32.10  1:09.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emma Mickelson            FR PLU                  1:10.78    1:10.06        
     r:+0.72  32.91  1:10.06                                                      
 18 Emma Boles                SO Whitworth            1:11.42    1:11.82        
     r:+0.76  33.07  1:11.82                                                      
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Conf: # 54.30   3/25/2011 Rory Buck, Whitworth                         
        Meet: ! 55.71   2/14/2015 Victor Brasil, Linfield                      
                52.11  A
                55.35  SEL LY selected time
                56.28  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Owen Lempert        SO Whitworth              57.87      57.40         20  
     r:+0.59  26.57    57.40                                                      
  2 Miles French        SR L&C                    57.89      57.70         17  
     r:+0.65  26.86    57.70                                                      
  3 Kieran Lenssen      JR Whitman                58.20      57.88         16  
     r:+0.65  27.17    57.88                                                      
  4 Dennis Liu          SR PLU                    58.32      58.01         15  
     r:+0.66  27.30    58.01                                                      
  5 Ian Conery          JR Puget Sound            58.74      58.25         14  
     r:+0.69  27.14    58.25                                                      
  6 Jonah Rodewald      JR Whitman                58.49      58.30         13  
     r:+0.60  27.02    58.30                                                      
  7 Victor Brasil       SR Linfield               58.80      58.38         12  
     r:+0.55  26.62    58.38                                                      
  8 Jake Davies         FR Whitworth              58.95      59.02         11  
     r:+0.70  27.17    59.02                                                      
B - Final
  9 Colin Lempert       SR Whitworth              59.74      59.43          9  
     r:+0.66  27.68    59.43                                                      
 10 Caleb Van Boven     JR Puget Sound            59.92      59.72          7  
     r:+0.62  27.28    59.72                                                      
 11 Blake James         JR Whitworth            1:00.15    1:00.05          6  
     r:+0.72  28.09  1:00.05                                                      
 12 William Witmer      SO L&C                  1:00.00    1:00.27          5  
     r:+0.70  27.86  1:00.27                                                      
 13 Seth Koivisto       FR PLU                  1:00.89    1:00.34          4  
     r:+0.66  28.35  1:00.34                                                      
 14 Noah Schlenk        SR Whitman              1:00.43    1:00.39          3  
     r:+0.62  28.32  1:00.39                                                      
 15 Cody Dodge          SR Puget Sound          1:01.08    1:00.87          2  
     r:+0.64  28.55  1:00.87                                                      
 16 Taylor Lee          JR Whitworth            1:01.35    1:01.33          1  
     r:+0.70  28.61  1:01.33                                                      
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Conf: # 54.30   3/25/2011 Rory Buck, Whitworth                         
        Meet: ! 55.71   2/14/2015 Victor Brasil, Linfield                      
                52.11  A
                55.35  SEL LY selected time
                56.28  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Owen Lempert              SO Whitworth              59.91      57.87        
     r:+0.60  26.58    57.87                                                      
  2 Miles French              SR L&C                    58.66      57.89        
     r:+0.63  27.14    57.89                                                      
  3 Kieran Lenssen            JR Whitman              1:02.28      58.20        
     r:+0.64  27.28    58.20                                                      
  4 Dennis Liu                SR PLU                    58.72      58.32        
     r:+0.65  27.23    58.32                                                      
  5 Jonah Rodewald            JR Whitman              1:01.35      58.49        
     r:+0.63  27.21    58.49                                                      
  6 Ian Conery                JR Puget Sound            59.39      58.74        
     r:+0.67  27.71    58.74                                                      
  7 Victor Brasil             SR Linfield                  NT      58.80        
     r:+0.64  26.92    58.80                                                      
  8 Jake Davies               FR Whitworth            1:00.13      58.95        
     r:+0.69  27.24    58.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colin Lempert             SR Whitworth            1:02.86      59.74        
     r:+0.66  27.65    59.74                                                      
 10 Caleb Van Boven           JR Puget Sound          1:02.54      59.92        
     r:+0.60  27.34    59.92                                                      
 11 William Witmer            SO L&C                  1:02.16    1:00.00        
     r:+0.69  27.68  1:00.00                                                      
 12 Blake James               JR Whitworth            1:01.44    1:00.15        
     r:+0.72  28.07  1:00.15                                                      
 13 Noah Schlenk              SR Whitman              1:03.07    1:00.43        
     r:+0.64  28.37  1:00.43                                                      
 14 Seth Koivisto             FR PLU                  1:00.71    1:00.89        
     r:+0.68  28.27  1:00.89                                                      
 15 Cody Dodge                SR Puget Sound          1:03.08    1:01.08        
     r:+0.65  28.58  1:01.08                                                      
 16 Taylor Lee                JR Whitworth            1:04.05    1:01.35        
     r:+0.70  28.64  1:01.35                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mykah Fujiwara            JR WU                   1:03.54    1:01.45        
     r:+0.64  28.74  1:01.45                                                      
 18 Derek Dunn                SR Pacific              1:04.95    1:01.51        
     r:+0.54  28.61  1:01.51                                                      
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Conf: # 55.94   2/11/2017 Mara Selznick, Whitman                       
        Meet: ! 55.94   2/11/2017 Mara Selznick, Whitman                       
                54.12  A
                56.47  SEL LY selected time
                57.18  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mara Selznick       SO Whitman                56.81      56.31 SEL     20  
     r:+0.71  27.03    56.31                                                      
  2 Hannah Galbraith    SO Whitworth              57.17      56.97 B       17  
     r:+0.72  27.68    56.97                                                      
  3 Molli Hartzell      SO Linfield               58.29      58.08         16  
     r:+0.65  28.56    58.08                                                      
  4 Sam Duran           SO L&C                    57.54      58.28         15  
     r:+0.79  28.45    58.28                                                      
  5 Kassidy Cook        FR Puget Sound            59.08      58.95         14  
     r:+0.67  28.37    58.95                                                      
  6 Maddie Kriz         SO Puget Sound            59.73      59.39         13  
     r:+0.65  28.77    59.39                                                      
  7 Kiley Lin           JR WU                     59.34      59.62         12  
     r:+0.72  28.70    59.62                                                      
  8 Niki Kates          SO WU                     59.73    1:00.27         11  
     r:+0.79  29.55  1:00.27                                                      
B - Final
  9 Aza Verhoeven       JR Puget Sound          1:00.04      58.74          9  
     r:+0.74  28.46    58.74                                                      
 10 Kiyomi Kishaba      FR PLU                  1:00.24    1:00.23          7  
     r:+0.65  29.31  1:00.23                                                      
 11 Tahni Kakazu        JR Linfield             1:01.64    1:01.13          6  
     r:+0.64  29.43  1:01.13                                                      
 12 Elizabeth Dressel   SO Whitworth            1:01.47    1:01.78          5  
     r:+0.62  29.71  1:01.78                                                      
 13 Jill Low            JR Whitman              1:02.28    1:02.35          4  
     r:+0.84  29.66  1:02.35                                                      
 14 Marri Kutz          SO PLU                  1:02.13    1:02.39          3  
     r:+0.68  29.99  1:02.39                                                      
 15 Alex Shannon        FR PLU                  1:02.17    1:02.52          2  
     r:+0.72  30.46  1:02.52                                                      
 16 Keiko Inouye        FR PLU                  1:02.56    1:04.05          1  
     r:+0.60  31.19  1:04.05                                                      
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Conf: # 55.94   2/11/2017 Mara Selznick, Whitman                       
        Meet: ! 55.94   2/11/2017 Mara Selznick, Whitman                       
                54.12  A
                56.47  SEL LY selected time
                57.18  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mara Selznick             SO Whitman                58.65      56.81 B      
     r:+0.67  27.35    56.81                                                      
  2 Hannah Galbraith          SO Whitworth              58.12      57.17 B      
     r:+0.70  27.58    57.17                                                      
  3 Sam Duran                 SO L&C                    58.47      57.54        
     r:+0.66  27.89    57.54                                                      
  4 Molli Hartzell            SO Linfield             1:00.09      58.29        
     r:+0.67  28.81    58.29                                                      
  5 Kassidy Cook              FR Puget Sound          1:00.33      59.08        
     r:+0.68  28.54    59.08                                                      
  6 Kiley Lin                 JR WU                   1:03.62      59.34        
     r:+0.70  28.68    59.34                                                      
  7 Niki Kates                SO WU                   1:01.63      59.73        
     r:+0.73  28.91    59.73                                                      
  7 Maddie Kriz               SO Puget Sound          1:02.13      59.73        
     r:+0.72  28.96    59.73                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aza Verhoeven             JR Puget Sound          1:03.35    1:00.04        
     r:+0.77  28.94  1:00.04                                                      
 10 Kiyomi Kishaba            FR PLU                    59.98    1:00.24        
     r:+0.68  29.07  1:00.24                                                      
 11 Elizabeth Dressel         SO Whitworth            1:02.92    1:01.47        
     r:+0.73  30.00  1:01.47                                                      
 12 Tahni Kakazu              JR Linfield             1:01.82    1:01.64        
     r:+0.62  29.18  1:01.64                                                      
 13 Marri Kutz                SO PLU                  1:03.84    1:02.13        
     r:+0.66  29.85  1:02.13                                                      
 14 Alex Shannon              FR PLU                  1:01.63    1:02.17        
     r:+0.72  30.56  1:02.17                                                      
 15 Jill Low                  JR Whitman              1:04.28    1:02.28        
     r:+0.76  29.76  1:02.28                                                      
 16 Keiko Inouye              FR PLU                  1:04.58    1:02.56        
     r:+0.65  30.44  1:02.56                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Julia Brandt              FR L&C                  1:04.17    1:02.76        
     r:+0.68  30.15  1:02.76                                                      
 18 Kayli Brown               SO Puget Sound          1:05.83    1:02.96        
     r:+0.74  30.50  1:02.96                                                      
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Conf: # 49.27   3/18/2016 Jason Smith, Whitworth                       
        Meet: ! 49.36   2/18/2016 Patrick Wilber, Whitworth                    
                47.32  A
                49.50  SEL LY selected time
                50.27  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Patrick Wilber      SR Whitworth              48.89      48.91#SEL     20  
     r:+0.71  23.35    48.91                                                      
  2 Neirton Oliveira    JR Linfield               49.74      50.34         17  
     r:+0.70  24.34    50.34                                                      
  3 Byron Rossmiller    SO Whitworth              50.57      50.54         16  
     r:+0.86  24.21    50.54                                                      
  4 Daisuke Fitial      FR Linfield               51.54      50.91         15  
     r:+0.69  24.60    50.91                                                      
  5 Eben Schumann       JR Whitworth              50.89      51.21         14  
     r:+0.78  24.79    51.21                                                      
  6 Jacob Goodman       JR PLU                    52.26      51.80         13  
     r:+0.80  24.78    51.80                                                      
  7 Bryson Baligad      JR PLU                    52.58      52.51         12  
     r:+0.67  24.83    52.51                                                      
  8 Kyle Monteleone     FR L&C                    51.84      52.56         11  
     r:+0.76  25.24    52.56                                                      
B - Final
  9 James Buchanan      FR PLU                    53.10      52.54          9  
     r:+0.69  25.44    52.54                                                      
 10 Jared Sears         SR Whitman                52.80      53.33          7  
     r:+0.70  25.48    53.33                                                      
 11 Colin Aslett        FR Whitman                53.74      54.06          6  
     r:+0.80  26.11    54.06                                                      
 12 Tyler Melsheimer    SO Whitworth              55.81      54.95          5  
     r:+0.83  26.85    54.95                                                      
 13 Aukai Kea           JR Pacific                55.40      55.35          4  
     r:+0.75  26.77    55.35                                                      
 14 Teddy Larkin        JR Whitman                55.65      55.60          3  
     r:+0.76  26.78    55.60                                                      
 15 Ethan Done          FR Puget Sound            55.58      56.07          2  
     r:+0.67  27.08    56.07                                                      
 16 Brandon Clark       FR Whitworth              56.46      57.84          1  
     r:+0.66  28.81    57.84                                                      
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Conf: # 49.27   3/18/2016 Jason Smith, Whitworth                       
        Meet: ! 49.36   2/18/2016 Patrick Wilber, Whitworth                    
                47.32  A
                49.50  SEL LY selected time
                50.27  B
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Patrick Wilber            SR Whitworth              50.38      48.89#SEL    
     r:+0.70  23.17    48.89                                                      
  2 Neirton Oliveira          JR Linfield               51.14      49.74 B      
     r:+0.76  24.11    49.74                                                      
  3 Byron Rossmiller          SO Whitworth              51.67      50.57        
     r:+0.68  24.34    50.57                                                      
  4 Eben Schumann             JR Whitworth              51.43      50.89        
     r:+0.77  24.46    50.89                                                      
  5 Daisuke Fitial            FR Linfield               51.13      51.54        
     r:+0.72  24.79    51.54                                                      
  6 Kyle Monteleone           FR L&C                    55.40      51.84        
     r:+0.73  24.63    51.84                                                      
  7 Jacob Goodman             JR PLU                    53.90      52.26        
     r:+0.74  25.00    52.26                                                      
  8 Bryson Baligad            JR PLU                    53.07      52.58        
     r:+0.68  24.89    52.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jared Sears               SR Whitman                55.06      52.80        
     r:+0.70  25.49    52.80                                                      
 10 James Buchanan            FR PLU                    52.94      53.10        
     r:+0.72  25.50    53.10                                                      
 11 Colin Aslett              FR Whitman                55.58      53.74        
     r:+0.78  26.00    53.74                                                      
 12 Aukai Kea                 JR Pacific                56.42      55.40        
     r:+0.71  26.65    55.40                                                      
 13 Ethan Done                FR Puget Sound            57.53      55.58        
     r:+0.68  26.51    55.58                                                      
 14 Teddy Larkin              JR Whitman                57.25      55.65        
     r:+0.74  26.82    55.65                                                      
 15 Tyler Melsheimer          SO Whitworth              55.67      55.81        
     r:+0.73  27.14    55.81                                                      
 16 Brandon Clark             FR Whitworth              58.75      56.46        
     r:+0.89  27.85    56.46                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thibault Collignon        FR Whitman                59.48      56.50        
     r:+0.87  26.76    56.50                                                      
 18 Ian Shepel                FR L&C                    56.84      56.53        
     r:+0.70  26.92    56.53                                                      
 
Event 23  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 7:32.54   3/19/2010 Whitworth University, Whitworth            
                         K Fisher, C DeHaven, A Lecoq, N Turner            
        Meet: ! 7:38.59   2/14/2009 Whitworth University, Whitworth            
                         K Fisher, C DeHaven, A Lecoq, N Turner            
                7:36.30  SEL LY selected time
                7:39.30  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitman College                             7:56.30    7:44.65         40  
     1) Mara Selznick SO                2) r:0.24 Sarah Davidson SO       
     3) r:0.47 Abbey Felley SO          4) r:0.26 Tara Stahlecker SR      
     r:+0.78  26.15    54.68  1:24.01  1:53.92  2:09.53  2:50.88  3:21.18  3:51.45
     4:17.90  4:47.66  5:17.95  5:48.44  6:14.42  6:43.78  7:14.56  7:44.65
  2 Linfield College                            8:08.98    7:48.93         34  
     1) Evette Dow JR                   2) r:0.16 Tahni Kakazu JR         
     3) r:0.27 Molli Hartzell SO        4) r:0.16 Kaedi Fry JR            
     r:+0.67  27.22    56.00  1:25.22  1:55.13  2:21.32  2:50.66  3:21.14  3:52.36
     4:19.48  4:49.84  5:21.71  5:53.54  6:49.12  7:19.19  7:48.93  7:48.93
  3 University of Puget Sound                   7:54.87    7:49.08         32  
     1) Kelli Callahan SO               2) r:0.31 Calista Skog SO         
     3) r:0.43 Allison Hoops JR         4) r:0.39 Maddie Kriz SO          
     r:+0.63  26.48    54.44  1:23.54  1:52.97  2:18.50  2:47.53  3:17.81  3:48.87
     4:07.31  4:46.50  5:18.43  5:50.15  6:17.25  6:47.33  7:18.41  7:49.08
  4 Lewis & Clark College                       8:04.46    7:57.89         30  
     1) Sam Duran SO                    2) r:0.52 Sabrina Murray FR       
     3) r:0.20 Eleanor Gerrior JR       4) r:0.40 Kassie Kometani JR      
     r:+0.73  26.71    55.79  1:25.26  1:54.08  2:21.43  2:51.62  3:23.14  3:55.39
     4:10.62  4:53.36  5:25.65  5:57.60  6:24.63  6:55.07  7:26.41  7:57.89
  5 Whitworth University                        8:05.34    8:00.57         28  
     1) Molly Vagt FR                   2) r:0.34 Marissa Gibson SO       
     3) r:0.47 Olivia Cox SO            4) r:0.41 Megan Thompson SR       
     r:+0.66  27.75    57.68  1:28.60  1:59.50  2:27.01  2:57.63  3:29.55  4:00.19
     4:27.29  4:58.14  5:30.47  6:02.46  6:29.53  6:58.97  7:29.72  8:00.57
  6 Pacific Lutheran University                 8:11.82    8:02.81         26  
     1) Taylor Bingea JR                2) r:0.32 Sarah Stafford JR       
     3) r:0.01 Victoria Nguyenle SO     4) r:0.41 Jenna Muller FR         
     r:+0.76  27.29    57.01  1:28.06  1:59.45  2:15.37  2:58.20  3:30.42  4:03.01
     4:29.77  5:00.13  5:32.16  6:03.19  6:30.37  7:00.30  7:31.74  8:02.81
  7 Willamette University                       8:19.85    8:11.70         24  
     1) Anna Burdine JR                 2) r:0.30 Margo Coxon SR          
     3) r:0.19 Cassie Tallman SR        4) r:0.12 Kate Harvey SR          
     r:+0.60  28.28    58.82  1:30.43  2:02.04  2:29.80  3:01.08  3:33.50  4:05.75
     4:33.22  5:04.58  5:36.66  6:08.37  6:35.66  7:07.35  7:40.00  8:11.70
  8 Pacific University                               NT    8:32.92         22  
     1) Sadie Mak FR                    2) r:0.22 Maya Okamura JR         
     3) r:0.38 Lucy Plews FR            4) r:0.27 Grace Connelly FR       
     r:+0.71  28.84  1:00.95  1:35.31  2:10.02  2:39.56  3:12.06  3:45.30  4:18.48
     4:47.33  5:19.18  5:52.89  6:27.62  6:55.35  7:27.26  8:00.64  8:32.92
 
Event 24  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 6:44.09   3/20/2015 Whitman, Whitman                           
                         K Mering, S Starr, S Terada, C Sun                
        Meet: ! 6:45.92   2/14/2015 Whitman College, Whitman                   
                         K Mering, S Terada, S Starr, C Sun                
                6:45.24  SEL LY selected time
                6:47.15  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitman College                             7:07.09    6:55.61         40  
     1) Clark Sun SR                    2) r:0.18 Lucas Bergeson SO       
     3) r:0.26 Fisher Munro SO          4) r:0.33 Jared Sears SR          
     r:+0.66  23.02    48.67  1:15.28  1:41.30  2:31.89  2:59.59           3:27.23
     3:51.26  4:17.79  4:45.23  5:12.71  5:35.74  6:01.84  6:28.31  6:55.61
  2 Linfield College                            7:16.78    6:55.79         34  
     1) Noah Cutting SO                 2) r:0.21 Neirton Oliveira JR     
     3) r:0.40 Joseph Simpson FR        4) r:0.20 Trevor Gourley JR       
     r:+0.64  23.57    49.57  1:15.70  1:42.25  2:06.30  2:33.35  3:01.14  3:27.14
     3:50.98  4:18.02  4:45.78  5:13.77  5:36.92  6:03.02  6:29.50  6:55.79
  3 University of Puget Sound                   7:04.09    7:01.22         32  
     1) Justin Sasano SO                2) r:0.15 Nick Mitchell SR        
     3) r:0.13 Cody Dodge SR            4) r:0.28 Dylan Reimers SO        
     r:+0.60  23.99    50.45  1:17.66  1:45.76  2:35.44           3:02.43  3:29.10
     3:53.44  4:21.22  4:49.71  5:18.15  5:35.17  6:07.94  6:34.62  7:01.22
  4 Whitworth University                        7:10.84    7:01.95         30  
     1) Ryan Grady FR                   2) r:0.55 Jacob Butler SO         
     3) r:0.47 Jake Davies FR           4) r:0.33 Keenan Robinson SO      
     r:+0.62  23.76    50.07  1:17.19  1:44.87  2:08.44  2:35.30  3:03.44  3:32.24
     3:56.35  4:22.72  4:49.82  5:17.96  5:41.68  6:08.14  6:35.46  7:01.95
  5 Willamette University                       7:20.71    7:04.73         28  
     1) Ben Fritz FR                    2) r:0.52 Daniel Fang FR          
     3) r:0.19 Mark Yuvienco SR         4) r:0.14 Derek Ludwig SO         
     r:+0.56  24.56    51.09  1:18.41  1:45.35  2:09.63  2:36.53  3:04.20  3:31.42
     3:55.49  4:22.39  4:50.32  5:17.90  5:41.92  6:09.15  6:37.24  7:04.73
  6 Pacific Lutheran University                 7:12.78    7:08.06         26  
     1) Elijah Singstad JR              2) r:0.28 Bryson Baligad JR       
     3) r:0.55 Jeff Lozensky SO         4) r:0.33 Bradley Jerome JR       
     r:+0.62  23.91    50.85  1:19.04  1:46.95  2:11.00  2:37.65  3:06.08  3:34.54
     3:58.54  4:25.49  4:53.82  5:22.35  5:38.50  6:13.04  6:40.56  7:08.06
  7 Lewis & Clark College                       7:18.05    7:16.14         24  
     1) Kyle Monteleone FR              2) r:0.28 Andrew Butcher FR       
     3) r:0.39 William Witmer SO        4) r:0.24 August Bergh JR         
     r:+0.64  25.28    52.56  1:19.76  1:46.95  2:12.26  2:39.37  3:07.53  3:34.97
     3:59.52  4:27.78  4:57.83  5:27.83  5:51.34  6:18.54  6:47.24  7:16.14
  8 Pacific University                               NT    7:37.50         22  
     1) Ray Miller SR                   2) r:0.55 Reed Charron FR         
     3) r:0.23 Michael Hernandez-Michal 4) r:0.41 Michael Sakai SR        
     r:+0.67  24.47    51.21  1:18.80  1:45.77  2:05.54  2:41.85  3:12.76  3:43.55
     4:09.87  4:39.63  5:10.66  5:41.05  6:06.57  6:36.45  7:07.25  7:37.50
 
Event 238  Men 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ryan Grady                FR Whitworth                 NT      27.24        
          r:+0.58                                                                 
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 238                   
 
  1. Whitman College                     414   2. Pacific Lutheran University       367.5
  3. University of Puget Sound           319   4. Linfield College                    294
  5. Whitworth University              268.5   6. Lewis & Clark College               218
  7. Willamette University               204   8. Pacific University                   99
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 238                    
 
  1. Whitworth University                465   2. Linfield College                    351
  3. Whitman College                     311   4. Pacific Lutheran University         306
  5. University of Puget Sound           213   6. Lewis & Clark College               210
  7. Willamette University               193   8. Pacific University                  113