header-l header-r
 
Recap | Results

Licensed to Linfield College       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/9/2012 08:02 PM
                           PLU-LIN DUAL - 11/9/2012                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linfield College  'A'                                  NT    1:55.99   11  
     1) May, Maggie K 20                2) Halemano, Brandi L 19          
     3) Nakamura, Cat G 21              4) Fry, Elizabeth M 18            
       29.89    32.69    27.58    25.83                                    
  2 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:56.27    1:56.11    4  
     1) Avis, Darla 21                  2) Althauser, Rachel              
     3) Castillo, Toni                  4) Nueneker, Kristin              
       30.16    33.63    27.00    25.32                                    
  3 Pacific Lutheran University-PN  'B'                    NT    1:57.67    2  
     1) Sioda, Natasha                  2) Dolyniuk, Anna                 
     3) Schalk, Nicole                  4) Dean, Melissa                  
       29.96    33.75    27.83    26.13                                    
  4 Pacific Lutheran University-PN  'C'                    NT   x2:07.16  
     1) Wilson, Amie                    2) Guitierrez, Jacqui             
     3) Griffiths, Joanna 20            4) Harris, Rebecca                
       32.36    35.02    30.64    29.14                                    
  5 Linfield College  'B'                                  NT    2:18.58  
     1) Ladwig, Rhiannon S 21           2) Boyd, Jade A 18                
     3) Englehart, Emma R 19            4) Fahlgren, Caitlynn R 19        
       33.55    41.92    34.87    28.24                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:40.92    1:42.67   11  
     1) Parker, Joseph                  2) Ruggles, Brian                 
     3) Simons, Dan                     4) Rempe, Phil 21                 
       26.99    28.10    24.75    22.83                                    
  2 Linfield College  'A'                                  NT    1:44.95    4  
     1) Rivers, Lee J 20                2) Purdy, Chris D 21              
     3) Iwamasa, Sean K 21              4) White, Ian E 19                
       27.01    29.45    25.65    22.84                                    
  3 Pacific Lutheran University-PN  'B'                    NT    1:45.15    2  
     1) Elliott, Corban                 2) Whaley, Basil                  
     3) Dacus, Jake                     4) Meade, Tyler                   
       26.09    30.23    25.36    23.47                                    
  4 Pacific Lutheran University-PN  'C'                    NT   x1:53.29  
     1) Carter, Ramy                    2) Brasgalla, Michael 22          
     3) Webber, Cameron                 4) McGuire, Dylan                 
       30.84    31.91    26.61    23.93                                    
  5 Linfield College  'B'                                  NT    2:01.09  
     1) Willers, Aidan G 19             2) Thompson, Ryan D 19            
     3) Mapp, Chris J 20                4) Thomas, Troy N 19              
       29.84    38.88    26.72    25.65                                    
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Kina            21 PLU-PN              19:11.58   18:45.82    9  
      30.22   32.35   33.36   33.55   34.10   33.62   33.86   34.40
      34.02   34.19   34.22   34.76   34.34   34.30   34.36   34.29
      34.17   34.62   34.12   34.70   34.44   34.54   34.74   34.21
      34.92   34.65   34.62   34.97   34.62   34.73   35.09   34.06
      32.68
  2 Overton, Nikki L          18 LIN                       NT   19:00.27    4  
      31.16   32.19   33.41   34.17   34.36   34.78   34.89   34.24
      35.36   34.44   34.61   34.72   34.38   34.92   34.73   34.79
      35.14   34.51   34.75   34.89   34.47   34.57   35.23   34.95
      35.30   34.74   35.12   35.20   35.06   35.24   35.61   34.48
      33.86
  3 Fry, Elizabeth M          18 LIN                       NT   19:19.86    3  
      31.54   34.50   35.35   36.18   35.68   36.29   36.19   36.00
      35.71   35.86   35.63   35.45   35.10   35.52   35.21   35.37
      35.26   34.96   35.22   35.12   35.12   35.17   35.28   35.45
      35.35   35.11   34.94   34.94   34.91   34.92   34.63   34.53
      33.37
  4 Baier, Emily              18 PLU-PN                    NT   20:17.98    2  
      31.56   34.30   35.43   35.83   35.99   36.16   36.73   36.04
      35.86   36.32   37.16   38.01   38.42   38.67   38.14   37.73
      38.14   37.13   38.66   37.98   37.09   37.40   38.21   36.12
      35.69   38.08   37.74   38.04   37.93   37.40   37.51   37.03
      35.48
  5 Wusterbarth, Megan        20 PLU-PN                    NT   20:27.61    1  
      32.43   35.18   36.67   37.00   37.17   37.21   37.13   37.71
      37.54   37.50   37.86   37.48   37.50   37.75   37.57   37.66
      37.78   37.78   38.00   37.71   37.37   37.97   37.85   37.72
      37.70   37.63   37.48   37.68   37.11   37.72   37.23   36.33
      35.19
  6 Gonzales, Taylor             PLU-PN              21:01.01  x20:30.94  
      31.85   35.54   36.64   36.67   37.25   37.42   37.34   37.41
      37.58   37.39   37.44   37.96   37.56   37.17   37.45   37.01
      37.68   37.19   37.69   37.65   37.65   37.96   37.36   38.11
      37.96   37.58   38.31   37.95   37.88   37.48   38.01   37.60
      37.20
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murrell, Justin              PLU-PN              17:25.26   17:41.85    9  
      28.09   31.42   31.82   32.58   32.52   32.99   32.54   32.69
      33.22   32.82   32.17   32.69   32.76   32.62   32.54   32.43
      32.12   32.50   32.36   32.17   32.27   32.12   32.54   32.26
      32.33   32.59   32.14   32.25   32.55   31.83   31.99   31.76
      30.17
  2 Osterlund, Connor            PLU-PN              18:22.73   18:30.98    4  
      28.97   31.34   32.91   33.59   32.79   33.19   33.01   33.31
      33.44   33.07   33.86   33.76   33.79   33.84   34.30   33.93
      34.28   33.66   34.01   34.37   33.95   34.28   34.46   34.39
      34.81   34.62   33.95   34.12   34.33   35.10   34.54   33.73
      33.28
  3 McKay, Kevin                 PLU-PN              18:58.78   18:43.41    3  
      29.97   32.87   33.41   33.63   33.61   33.65   33.95   34.05
      33.74   34.22   33.73   33.87   34.18   34.16   34.52   34.20
      33.79   34.14   34.56   34.34   34.66   34.63   34.27   34.88
      34.92   34.91   34.83   34.75   34.66   34.94   34.43   34.07
      32.87
  4 Willers, Aidan G          19 LIN                       NT   19:04.09    2  
      29.22   32.57   33.74   34.46   34.54   34.58   35.09   35.27
      35.29   35.53   35.34   35.80   35.26   35.20   35.15   35.02
      35.79   35.50   35.10   35.05   35.15   35.79   35.17   35.14
      35.20   35.81   34.99   34.78   34.94   34.75   33.13   33.85
      31.89
  5 Thomas, Troy N            19 LIN                       NT   19:20.20    1  
      31.13   33.90   34.76   35.27   34.94   35.47   35.94   35.42
      35.04   35.09   35.32   35.27   35.24   35.13   35.28   35.05
      34.75   35.06   35.69   35.61   35.35   35.34   35.25   35.94
      35.15   35.32   35.40   35.60   35.39   35.68   35.80   35.79
      34.83
  6 Carter, Ramy                 PLU-PN                    NT  x19:42.14  
      29.65   32.89   34.51   34.59   34.49   34.72   34.62   34.44
      34.90   34.47   34.91   34.79   34.41   35.38   35.59   34.54
      35.56   34.65   34.62   34.05   35.15   34.98   35.09   35.47
      35.65   35.57   35.66   35.38   35.24   35.69   36.11   35.61
    1:08.76
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Hannah         18 PLU-PN               2:00.97    1:59.71    9  
      28.27   30.27   30.76   30.41                                
  2 Kimura, Kelcie E          19 LIN                       NT    2:03.79    4  
      28.15   31.51   31.82   32.31                                
  3 Nelson, Rachael              PLU-PN               2:05.62    2:08.34    3  
      29.28   32.13   32.89   34.04                                
  4 Althauser, Rachel            PLU-PN                    NT    2:10.12    2  
      31.28   32.86   33.17   32.81                                
  5 Schwarz, Maria E          20 LIN                       NT    2:14.59    1  
      31.14   34.62   35.16   33.67                                
  6 Ladwig, Rhiannon S        21 LIN                       NT    2:15.90  
      31.39   34.74   35.00   34.77                                
  7 Wilson, Amie                 PLU-PN                    NT   x2:16.26  
      30.77   33.75   35.62   36.12                                
 -- Wusterbarth, Megan        20 PLU-PN                    NT        SCR  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mesford, Chase            22 PLU-PN               1:49.72    1:47.98    9  
      24.97   27.35   27.88   27.78                                
  2 Rivers, Lee J             20 LIN                       NT    1:50.16    4  
      25.22   27.99   28.27   28.68                                
  3 Dacus, Jake                  PLU-PN               1:57.29    1:54.21    3  
      26.30   28.72   29.88   29.31                                
  4 Pedack, Dan                  PLU-PN                    NT    1:59.07    2  
      26.43   29.73   31.37   31.54                                
  5 Wagoner, AJ E             19 LIN                       NT    2:00.06    1  
      27.38   30.95   30.65   31.08                                
  6 Nielsen, Andrew C         18 LIN                       NT    2:02.59  
      28.41   31.21   32.26   30.71                                
  7 Greenaway, Alec A         19 LIN                       NT   x2:07.02  
      27.43   31.97   34.14   33.48                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandall, Megan L          21 LIN                       NT      25.93    6.5
  1 Castillo, Toni               PLU-PN                 25.82      25.93    6.5
  3 Nueneker, Kristin            PLU-PN                 26.30      26.30    3  
  4 Nickerson, Tori L         19 LIN                       NT      26.49    2  
  5 Hogan, Michelle              PLU-PN                 26.07      26.59    1  
  6 Schalk, Nicole               PLU-PN                 26.77     x26.62  
  7 Boyd, Jade A              18 LIN                       NT      28.93  
  8 Fahlgren, Caitlynn R      19 LIN                       NT     x29.82  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggles, Brian               PLU-PN                 22.35      22.06    9  
  2 White, Ian E              19 LIN                       NT      22.96    4  
  3 Whaley, Basil                PLU-PN                 24.66      23.49    3  
  4 Meade, Tyler                 PLU-PN                 23.95      23.85    2  
  5 Iwamasa, Sean K           21 LIN                       NT      23.86    1  
  6 McGuire, Dylan               PLU-PN                 24.28     x24.02  
  7 Palacios, Daniel M        20 LIN                       NT      24.98  
  8 Thompson, Ryan D          19 LIN                       NT     x27.63  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Kina            21 PLU-PN                    NT    4:59.22    9  
      34.26   37.94   38.70   37.58   41.61   41.02   34.37   33.74
  2 Duffner, Caitlin M        18 LIN                       NT    5:08.30    4  
      31.68   36.67   40.33   39.21   45.53   45.39   35.25   34.24
  3 Halemano, Brandi L        19 LIN                       NT    5:10.97    3  
      31.84   38.34   41.10   41.13   43.19   44.42   36.52   34.43
  4 Dolyniuk, Anna               PLU-PN                    NT    5:10.99    2  
      32.13   38.42   40.37   41.03   44.27   45.12   35.95   33.70
  5 Codd, Rachel E            21 LIN                       NT    5:14.95    1  
      33.12   39.30   43.34   42.93   42.71   42.54   35.91   35.10
  6 Griffiths, Joanna         20 PLU-PN                    NT    5:17.02  
      33.58   39.56   41.02   40.73   45.57   45.87   35.65   35.04
  7 Guitierrez, Jacqui           PLU-PN                    NT   x5:30.46  
      33.68   40.80   43.16   41.75   47.94   48.07   38.14   36.92
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tacuyan, Andre               PLU-PN                    NT    4:31.46    9  
      27.29   30.23   35.38   36.28   39.81   39.92   31.36   31.19
  2 Elliott, Corban              PLU-PN                    NT    4:34.11    4  
      27.96   31.47   34.43   33.89   41.53   41.88   33.29   29.66
  3 Deines, Jacob             21 PLU-PN                    NT    4:34.28    3  
      28.14   31.51   34.59   34.25   40.84   41.09   32.70   31.16
  4 Phillips, Miles R         21 LIN                       NT    4:47.85    2  
      27.89   32.71   37.77   36.99   41.73   42.83   34.20   33.73
  5 Pedack, Dan                  PLU-PN                    NT   x4:57.43  
      29.30   36.28   39.69   39.82   40.11   41.90   35.75   34.58
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castillo, Toni               PLU-PN               1:00.58      59.93    9  
      28.22   31.71                                                
  2 Nakamura, Cat G           21 LIN                       NT    1:03.42    4  
      29.96   33.46                                                
  3 Jernigan, Kelly              PLU-PN               1:04.42    1:04.03    3  
      29.79   34.24                                                
  4 Dean, Melissa                PLU-PN                    NT    1:05.97    2  
      31.19   34.78                                                
  5 Codd, Rachel E            21 LIN                       NT    1:08.80    1  
      32.54   36.26                                                
  6 Pritchard, Devin B        19 LIN                       NT    1:11.47  
      33.14   38.33                                                
  7 Paulachauck, Nicole          LIN                       NT   x1:20.62  
      35.67   44.95                                                
 -- Griffiths, Joanna         20 PLU-PN                    NT        SCR  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rempe, Phil               21 PLU-PN                 54.74      54.03    9  
      25.95   28.08                                                
  2 Iwamasa, Sean K           21 LIN                       NT      55.71    4  
      26.58   29.13                                                
  3 Whaley, Basil                PLU-PN                    NT      56.14    3  
      26.43   29.71                                                
  4 Dacus, Jake                  PLU-PN                 56.71      56.48    2  
      26.83   29.65                                                
  5 Phillips, Miles R         21 LIN                       NT      57.21    1  
      26.67   30.54                                                
  6 Simons, Dan                  PLU-PN                    NT     x57.49  
      25.93   31.56                                                
  7 Gilmore, Tom G            21 LIN                       NT    1:02.68  
      29.33   33.35                                                
  8 Mapp, Chris J             20 LIN                       NT   x1:03.84  
      28.88   34.96                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimura, Kelcie E          19 LIN                       NT      54.35    9  
      26.06   28.29                                                
  2 Hogan, Michelle              PLU-PN                 56.48      56.17    4  
      27.22   28.95                                                
  3 Nickerson, Tori L         19 LIN                       NT      57.89    3  
      28.60   29.29                                                
  4 Jernigan, Kelly              PLU-PN                 57.24      59.46    2  
      28.33   31.13                                                
  5 Baier, Emily              18 PLU-PN                    NT    1:00.11    1  
      28.51   31.60                                                
  6 Gonzales, Taylor             PLU-PN                    NT   x1:00.24  
      28.97   31.27                                                
  7 Schwarz, Maria E          20 LIN                       NT    1:01.12  
      29.40   31.72                                                
  8 Duffner, Caitlin M        18 LIN                       NT   x1:01.36  
      28.92   32.44                                                
 -- Boyd, Jade A              18 LIN                       NT   X1:02.86  
      30.37   32.49                                                
 -- Englehart, Emma R         19 LIN                       NT   X1:03.36  
      30.53   32.83                                                
 -- Fahlgren, Caitlynn R      19 LIN                       NT   X1:06.60  
      31.19   35.41                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mesford, Chase            22 PLU-PN                 49.41      48.97    9  
      23.79   25.18                                                
  2 White, Ian E              19 LIN                       NT      49.58    4  
      23.80   25.78                                                
  3 Dassoff, Alex                PLU-PN                    NT      53.10    3  
      25.78   27.32                                                
  4 Meade, Tyler                 PLU-PN                 54.49      53.16    2  
      25.23   27.93                                                
  5 Murrell, Justin              PLU-PN                    NT     x53.76  
      25.63   28.13                                                
  6 Palacios, Daniel M        20 LIN                       NT      54.44    1  
      26.10   28.34                                                
  7 Purdy, Chris D            21 LIN                       NT      55.95  
      26.41   29.54                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sioda, Natasha               PLU-PN               1:04.14    1:03.29    9  
      31.02   32.27                                                
  2 Schalk, Nicole               PLU-PN               1:03.92    1:04.06    4  
      30.57   33.49                                                
  3 Avis, Darla               21 PLU-PN               1:03.39    1:05.18    3  
      31.89   33.29                                                
  4 Nelson, Rachael              PLU-PN                    NT   x1:08.40  
      33.22   35.18                                                
  5 Ladwig, Rhiannon S        21 LIN                       NT    1:10.78    2  
      34.66   36.12                                                
 -- Nakamura, Cat G           21 LIN                       NT   X1:07.57  
      32.63   34.94                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Corban              PLU-PN                 56.15      56.86    9  
      28.28   28.58                                                
  2 Wagoner, AJ E             19 LIN                       NT      59.41    4  
      28.98   30.43                                                
  3 Parker, Joseph               PLU-PN                    NT      59.67    3  
      29.32   30.35                                                
  4 Tacuyan, Andre               PLU-PN                    NT    1:01.65    2  
      30.01   31.64                                                
  5 Willers, Aidan G          19 LIN                       NT    1:03.79    1  
      31.32   32.47                                                
  6 Nielsen, Andrew C         18 LIN                       NT    1:04.00  
      32.26   31.74                                                
  7 Osterlund, Connor            PLU-PN               1:01.70   x1:05.46  
      31.84   33.62                                                
  8 Greenaway, Alec A         19 LIN                       NT   x1:05.75  
      31.60   34.15                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Hannah         18 PLU-PN               5:24.78    5:20.84    9  
      28.97   31.44   32.21   32.22   32.14   32.78   32.72   32.87
      33.07   32.42                                                
  2 Overton, Nikki L          18 LIN                       NT    5:32.91    4  
      30.14   32.18   33.67   33.67   34.76   34.19   34.46   33.49
      33.47   32.88                                                
  3 Fry, Elizabeth M          18 LIN                       NT    5:34.71    3  
      30.22   32.91   33.97   34.38   34.27   34.43   33.90   33.94
      33.87   32.82                                                
  4 Ackerman, Kina            21 PLU-PN                    NT    5:42.59    2  
      31.00   34.48   34.50   34.65   34.13   34.52   34.58   35.03
      35.17   34.53                                                
  5 Pritchard, Devin B        19 LIN                       NT    5:58.97    1  
      32.34   35.18   36.23   36.83   36.86   36.57   36.68   36.31
      36.71   35.26                                                
  6 Wusterbarth, Megan        20 PLU-PN               5:52.30    6:05.02  
      32.10   35.86   36.76   37.23   37.41   37.45   37.47   36.98
      37.35   36.41                                                
  7 Harris, Rebecca              PLU-PN                    NT   x6:07.05  
      32.54   36.73   37.02   37.46   37.41   38.05   37.22   37.23
      37.36   36.03                                                
  8 Englehart, Emma R         19 LIN                       NT   x6:24.16  
      34.73   39.00   39.79   39.71   39.51   39.83   38.82   39.00
      37.65   36.12                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivers, Lee J             20 LIN                       NT    5:05.33    9  
      27.00   30.58   31.36   31.76   31.29   31.40   30.91   30.93
      30.57   29.53                                                
  2 Murrell, Justin              PLU-PN               5:05.35    5:09.45    4  
      27.54   30.40   31.33   31.74   31.73   31.66   31.55   31.40
      31.70   30.40                                                
  3 Webber, Cameron              PLU-PN               5:23.86    5:15.46    3  
      27.44   30.58   31.48   31.78   32.17   32.34   32.92   32.97
      32.85   30.93                                                
  4 Phillips, Miles R         21 LIN                       NT    5:32.44    2  
      29.08   32.23   33.96   34.38   35.08   35.01   32.38   33.19
      34.15   32.98                                                
  5 Thomas, Troy N            19 LIN                       NT    5:34.56    1  
      30.22   32.93   34.15   34.11   33.93   33.98   34.65   34.81
      34.52   31.26                                                
  6 Carter, Ramy                 PLU-PN                    NT    5:35.00  
      28.67   33.03   34.77   34.40   34.57   34.94   35.46   34.73
      33.45   30.98                                                
  7 Brasgalla, Michael        22 PLU-PN                    NT   x5:42.06  
      30.05   33.68   34.24   34.86   34.79   34.75   35.85   35.52
      35.18   33.14                                                
  8 Gilmore, Tom G            21 LIN                       NT   x6:00.13  
      33.01   37.08   37.54   37.10   36.57   36.49   35.84   35.91
      35.74   34.85                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halemano, Brandi L        19 LIN                       NT    1:12.00    9  
      34.42   37.58                                                
  2 Sandall, Megan L          21 LIN                       NT    1:12.23    4  
      34.77   37.46                                                
  3 Althauser, Rachel            PLU-PN               1:13.83    1:13.49    3  
      34.85   38.64                                                
  4 Dolyniuk, Anna               PLU-PN                    NT    1:15.97    2  
      35.40   40.57                                                
  5 Sioda, Natasha               PLU-PN                    NT    1:16.33    1  
      36.26   40.07                                                
  6 Guitierrez, Jacqui           PLU-PN               1:17.58   x1:16.38  
      36.48   39.90                                                
  7 Paulachauck, Nicole          LIN                       NT    1:26.68  
      40.40   46.28                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggles, Brian               PLU-PN               1:02.49    1:01.87    9  
      29.50   32.37                                                
  2 Purdy, Chris D            21 LIN                       NT    1:03.54    4  
      29.92   33.62                                                
  3 Dassoff, Alex                PLU-PN               1:06.92    1:05.62    3  
      30.66   34.96                                                
  4 Pedack, Dan                  PLU-PN               1:07.86    1:08.33    2  
      31.51   36.82                                                
  5 Deines, Jacob             21 PLU-PN                    NT   x1:10.60  
      33.17   37.43                                                
  6 Thompson, Ryan D          19 LIN                       NT    1:27.99    1  
      41.50   46.49                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:43.15    1:42.27   11  
     1) Hogan, Michelle                 2) Nueneker, Kristin              
     3) Jernigan, Kelly                 4) Armstrong, Hannah 18           
       26.52    25.03    25.34    25.38                                    
  2 Linfield College  'A'                                  NT    1:42.29    4  
     1) Kimura, Kelcie E 19             2) Nickerson, Tori L 19           
     3) Overton, Nikki L 18             4) Sandall, Megan L 21            
       25.73    25.94    25.40    25.22                                    
  3 Pacific Lutheran University-PN  'B'                    NT    1:46.67    2  
     1) Nelson, Rachael                 2) Baier, Emily 18                
     3) Avis, Darla 21                  4) Gonzales, Taylor               
       26.84    26.67    26.67    26.49                                    
  4 Pacific Lutheran University-PN  'C'                    NT   x1:50.35  
     1) Dean, Melissa                   2) Wusterbarth, Megan 20          
     3) Harris, Rebecca                 4) Althauser, Rachel              
       26.83    28.51    28.11    26.90                                    
  5 Linfield College  'B'                                  NT    1:51.73  
     1) Schwarz, Maria E 20             2) Codd, Rachel E 21              
     3) Duffner, Caitlin M 18           4) Pritchard, Devin B 19          
       27.85    28.26    27.56    28.06                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:32.69    1:30.81   11  
     1) Rempe, Phil 21                  2) Parker, Joseph                 
     3) Simons, Dan                     4) Mesford, Chase 22              
       22.85    23.06    22.89    22.01                                    
  2 Pacific Lutheran University-PN  'B'                    NT    1:37.49    4  
     1) Deines, Jacob 21                2) Dassoff, Alex                  
     3) McGuire, Dylan                  4) Osterlund, Connor              
       24.32    25.33    23.63    24.21                                    
  3 Linfield College  'A'                                  NT    1:40.27    2  
     1) Wagoner, AJ E 19                2) Greenaway, Alec A 19           
     3) Nielsen, Andrew C 18            4) Palacios, Daniel M 20          
       24.50    25.61    25.97    24.19                                    
  4 Pacific Lutheran University-PN  'C'                    NT   x1:43.86  
     1) Tacuyan, Andre                  2) McKay, Kevin                   
     3) Brasgalla, Michael 22           4) Webber, Cameron                
       26.26    25.89    26.42    25.29                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Pacific Lutheran University       120.5   2. Linfield College                   83.5
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Pacific Lutheran University         151   2. Linfield College                     53